Tap Tap to Zoom
Product Info for Spyderco Atlantic Salt 3.7in Folding Pocket Knife
The SpyderCo Salt Series Atlantic FRN Handle H1 Steel Folding Pocket Knife is made with a rounded tip, sheepfoot blade that is especially beneficial when the knife is accidentally dropped (think working on a ship in pitching seas) as it will not stab the foot when hitting the deck. This Pocket Knife from the professional knifesmiths at Spyderco, is made with H1 steel, an amazing precipitation-hardened steel containing nitrogen instead of carbon and will not rust under any circumstance. The hollow ground blade on the Spyder Co. Folding Atlantic Salt Knife, provides you with remarkable cutting performance in and around fresh and saltwater. Textured with a Volcano Grip pattern, the molded fiberglass reinforced nylon (FRN) handle on this Spyder-Co Knife comes equipped with a reversible titanium pocket clip for right or left-handed use. For a great knife that can handle all of your maritime cutting assignments, choose the SpyderCo Salt Folding Atlantic Pocket Knife.![]()
Specifications for Spyderco Atlantic Salt 3.7in Folding Pocket Knife:
| Manufacturer: | Spyderco |
| Blade Length: | 3.7 in |
| Closed Length: | 4.6 in |
| Blade Material: | H-1 |
| Designer: | Sal Glesser |
| Serrated: | Serrated |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 8.2 in |
| Handle Material: | FRN (Fiberglass-Reinforced Nylon) |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Thickness: | 3 mm |
| Lock Type: | Back Lock |
| Condition: | New |
| Blade Grind: | Hollow |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Weight: | 2.75 oz |
| Opening Method: | Thumb Hole |
| Hand: | Ambidextrous |
| Pocket Clip Orientation: | Yes |
| Blade Type: | Fine |
Features of Spyderco Atlantic Salt 3.7in Folding Pocket Knife Knife:
- Sheepfoot blade
- Perfect for Marine use
- Will not rust!
- Hollow ground blade
- Volcano grip texture
- Reversible titanium pocket clip
- Right/Left
Package Contents:
- Spyderco Atlantic Salt 3.7in Folding Pocket Knife
Spyderco Atlantic Salt 3.7in Folding Pocket Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Spyderco Salt Atlantic Folding Knife, 3.7in, H-1 Serrated, Drop Point Blade, FRN, Black Handle, C89SBK , MPN: C89SBK , UPC: 716104006878 , Code: 9Q-KN-SH671-C89SBK
- Spyderco Salt Atlantic Folding Knife, 3.7in, H-1 Serrated, Wharncliffe Blade, FRN, Yellow Handle, C89SYL , MPN: C89SYL , UPC: 716104006908 , Code: 9Q-KN-SH671-C89SYL
Spyderco Atlantic Salt 3.7in Folding Pocket Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Spyderco Atlantic Salt Folding Pocket Knife, 3.7in, H-1, Wharncliffe, Spyder Edge, FRN Green Handle,C89FSGR , MPN: C89FSGR , UPC: 716104014231 , Code: 9Q-KN-SH671-C89FSGR
- Spyderco Atlantic Salt Folding Pocket Knife, 3.7in, H-1, Wharncliffe Blade, Plain Edge, FRN Green Handle, C89FPGR , MPN: C89FPGR , UPC: 716104014224 , Code: 9Q-KN-SH671-C89FPGR