Tap Tap to Zoom
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
The Autonomy 2 took full advantage of the patented design features of the original Autonomy and molded them into a format optimized for everyday utility. Now this best-in-class automatic knife is available in a stealthy all-black configuration with a choice of edge styles.![]()
The ultra-corrosion-resistant LC200N blade is cloaked in a black Diamond-Like Carbon (DLC) coating and comes in a choice of PlainEdge, CombinationEdgeâ„¢, or SpyderEdgeâ„¢ configurations. The handle liners, clip, and all other hardware follow suit with their own non-reflective black coatings. Ideal for tactical environments where light discipline is a concern, the all-black Autonomy 2 is also a stunning aesthetic expression of one of Spyderco's most dynamic models.
| Manufacturer: | Spyderco |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Overall Length: | 8.44 in |
| Blade Material: | LC200N |
| Handle Color: | Black |
| Knife Application: | Rescue |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | G-10 |
| Blade Finish: | DLC Black |
| Blade Thickness: | 2.2 mm |
| Lock Type: | Button Lock |
| Blade Grind: | Full-Flat |
| Condition: | New |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Weight: | 5.5 oz |
| Closed Length: | 4.94 in |