Tap Tap to Zoom
- Handle Finish:
- Stainless Steel
- Blade Length:
- 51 mm
Code: 9Q-BTL-C175P
MPN: C175P
UPC: 716104009770
Product Info for Spyderco ClipiTool Stainless Bottle Opener
ClipiTools are a special variety of tool that combine a high-performance cutting edge with the added convenience and functionality of other tools - like scissors, a serrated blade, or a bottle opener/screwdriver. A fresh, new approach to the multi-purpose pocketknife, ClipiTools are sure to set a new standard in utilitarian convenience. C175P ClipiTool Bottle Opener & Screwdriver Features a non-locking primary blade and a combination bottle opener/flat-blade screwdriver.![]()
Specifications for Spyderco ClipiTool Stainless Bottle Opener:
| Manufacturer: | Spyderco |
| Handle Finish: | Stainless Steel |
| Blade Length: | 51 mm |
| Weight: | 1.9 oz |
| Blade Grind: | Full-Flat |
| Blade Thickness: | 2 mm |
| Closed Length: | 65 mm |
| Overall Length: | 116 mm |
| Lock Type: | SlipJoint |
| Blade Material: | 8Cr13MoV |
Features of Spyderco ClipiTool Stainless Bottle Opener:
- Blade Length: 2" (51 mm)
- Cutting Edge: 1.75" (44 mm)
- Overall Length: 4.57" (116 mm)
- Closed Length: 2.57" (65 mm)
- Blade Thickness: 0.079" (2 mm)
Package Contents:
- Spyderco ClipiTool Stainless Bottle Opener
Spyderco ClipiTool Stainless Bottle Opener Orderable Models
List of Orderable Models
- Spyderco ClipiTool Stainless Bottle Opener/Screwdriver C175P , MPN: C175P , UPC: 716104009770 , Code: 9Q-BTL-C175P