Tap Tap to Zoom
Spyderco Ed Schempp Navaja Carbon Fiber Fine Edge Blade - 8.6in OAL has been discontinued by Spyderco and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Knives, Survival Gear, Folding Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
Unique to the SpyderCo Navaja Folding Knife by Ed Schempp C147CFP is the Carraca or ratcheting sound it produces when the blade opens and closes. This Folding Knife from the experts at Spyderco incorporates the mystique of the Carraca with a traditional-shaped handle made with textured carbon fiber and stainless steel bolsters. The blade on the Spyder Co. Folding Navaja Ed Schempp Knife is made with a Crucible Steel CPM S30V and has the customary Navaja concave blade shape. Inside the handle of this Spyder-Co Hunting Knife is made with a Michael Walker LinerLock and is textured for an amazing grip. The SpyderCo Navaja Knife showcases a form of historical and cultural cutlery made using modern materials and design engineering.![]()
| OAL: | 8.6in |
| Closed Length: | 4.75in |
| Hole Diameter: | .5in |
| Blade Length: | 3.8in |
| Cutting Edge: | 3.2in |
| Blade Thickness: | .125in |
| Blade Steel: | CPM S30V |
| Weight: | 5.1oz |
| Handle Material: | Carbon Fiber with SS Bolsters |
| Laterality: | Right |
| Tip Carry Position: | Tip-Up/Tip-Down |
| Locking Mechanism: | Michael Walker LinerLock |
| Jimping: | Choil |
| Lanyard Hole: | Yes |
| Blade Grind: | Flat-Grind |