Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.76 in
- Overall Length:
- 6.73 in
- Blade Shape:
- Sheepsfoot
- Blade Material:
- H-1
- Serrated:
- Serrated
- Handle Material:
- FRN (Fiberglass-Reinforced Nylon)
- Blade Finish:
- Satin
- Handle Color:
- Yellow
- Sheath Material:
- Boltaron
Code: 9Q-KN1-SCFB31SYL
MPN: FB31SYL
UPC: 716104650682
Product Info for Spyderco Enuff Salt 2.76in Fixed Blade Knife
Hunters will will find a lot of uses for the Spyderco Enuff Salt Fixed Blade Knife. This Knife from the knife experts at Spyderco measures 6 3/4" overall with a 2 3/4" anti-rust H-1 steel serrated edge sheepsfoot blade and full tang. The Spyderco Enuff Salt Survival Knife with a Fixed Blade features yelow FRN handles with Bi-Directional texturing, lanyard hole and black injection molded polymer sheath with G-Clip attachment. Don't take the path less traveled without the Spyderco Enuff Salt Fixed Blade Outdoorsman Knife.![]()
Specifications for Spyderco Enuff Salt 2.76in Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Spyderco |
| Blade Length: | 2.76 in |
| Overall Length: | 6.73 in |
| Blade Shape: | Sheepsfoot |
| Blade Material: | H-1 |
| Serrated: | Serrated |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | FRN (Fiberglass-Reinforced Nylon) |
| Blade Finish: | Satin |
| Handle Color: | Yellow |
| Blade Grind: | Hollow |
| Blade Thickness: | 4 mm |
| Sheath Material: | Boltaron |
| Weight: | 3.9 oz |
Features of Spyderco Enuff Salt 2.76in Fixed Blade Knife Knife:
- 6 3/4" overall
- 2 3/4" Anti-rust H-1 steel serrated edge sheepsfoot blade
- Full tang
- Yelow FRN handles with Bi-Directional texturing
- Lanyard hole
- Black injection molded polymer sheath with G-Clip attachment
- The G-Clip is configurable for vertical, horizontal, or diagonal carry and can be attached to both sides and both faces of the symmetrical sheath
- The sheath also includes multiple mounting holes to allow both high and low-ride attachment of the G-Clip
Package Contents:
- Spyderco Enuff Salt 2.76in Fixed Blade Knife
Spyderco Enuff Salt 2.76in Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Spyderco Salt Enuff Fixed Blade Knife, 2.76in, H-1, Sheepsfoot, FRN Yellow Handle, FB31SYL , MPN: FB31SYL , UPC: 716104650682 , Code: 9Q-KN1-SCFB31SYL