Tap Tap to Zoom
Read More...
- Blade Length:
- 4.49 in
- Overall Length:
- 9.38 in
- Blade Shape:
- Spear Point
- Blade Material:
- H-1
- Serrated:
- Serrated
- Handle Material:
- FRN (Fiberglass-Reinforced Nylon)
- Blade Finish:
- Satin
- Handle Color:
- Black
- Sheath Material:
- Boltaron
Code: 9Q-KN1-JUMP2-FB24SBK2
MPN: FB24SBK2
UPC: 716104650880
Product Info for Spyderco Jumpmaster 2 4.49in Fixed Blade Knife
The original Spyderco Jumpmaster was developed for use by military jumpmaster personnel as an emergency cutting tool to free "hung" paratroopers. A distinguished member of our Salt Series of knives, H-1 steel blade and fully serrated SpyderEdge not only made short work of military static lines, it also offered the greatest edge retention of any knife we've ever made. The Jumpmaster 2 continues that tradition, taking the extreme cutting power of a fully serrated blade and packing it into a do-everything leaf-shaped profile that tackles all cutting tasks. Like the original, the Jumpmaster 2 is hollow ground and features a skeletonized full tang capped by Bi-Directional Textured fiberglass-reinforced-nylon handle scales. It comes complete with a snap-fit custom molded Boltaron sheath and a versatile G-Clip mount offering a full range of carry positions.![]()
Specifications for Spyderco Jumpmaster 2 4.49in Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Spyderco |
| Blade Length: | 4.49 in |
| Overall Length: | 9.38 in |
| Blade Shape: | Spear Point |
| Blade Material: | H-1 |
| Serrated: | Serrated |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | FRN (Fiberglass-Reinforced Nylon) |
| Blade Finish: | Satin |
| Handle Color: | Black |
| Blade Grind: | Hollow |
| Blade Thickness: | 3 mm |
| Sheath Material: | Boltaron |
| Weight: | 5.4 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
Package Contents:
- Spyderco Jumpmaster 2 4.49in Fixed Blade Knife
Spyderco Jumpmaster 2 4.49in Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Spyderco Jumpmaster 2 Fixed Blade Knife, 4.49in, H-1, Spear Point Blade, FRN Black Handle, FB24SBK2 , MPN: FB24SBK2 , UPC: 716104650880 , Code: 9Q-KN1-JUMP2-FB24SBK2