Tap Tap to Zoom
Code: 9Q-KN-ASNH1A-LPCBL3
MPN: LPCBL3
UPC: 716104000494
The Spyderco Ladybug is a keychain-sized lock-blade folding knife that punches well above its weight when it comes to cutting performance. This elite expression of the Ladybug takes that performance to the next level with a blade crafted from CPM SPY27. Exclusive to Spyderco, this made in specialized factories powder metallurgy stainless steel offers an incredible balance of properties. The full-flat-ground blade of this knife takes full advantage of those qualities and showcases them with a sturdy back lock mechanism and a cobalt blue fiberglass-reinforced-nylon (FRN) handle with a non-slip Bi-Directional Texture![]()
| Manufacturer: | Spyderco |
| Blade Length: | 1.9 in |
| Closed Length: | 2.48 in |
| Blade Material: | CPM SPY27 |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 4.38 in |
| Blade Shape: | Leaf |
| Handle Material: | FRN (Fiberglass-Reinforced Nylon) |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Thickness: | 0.079 in |
| Lock Type: | Back Lock |
| Blade Grind: | Full-Flat |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Color: | Blue |
| Weight: | 0.6 oz |