Tap Tap to Zoom
Product Info for Spyderco Manbug 1.91in Folding Knife
Spydercos incredibly popular Manbug packs big-knife cutting performance into a diminutive package small enough to fit on a keychain. Now this pocket powerhouse is also available with a Wharncliffe blade. The perfectly straight cutting edge of its full-flat-ground VG-10 stainless steel blade offers phenomenal edge geometry and an exceptionally acute point. It is housed in a lightweight, injection-molded handle featuring non-slip Bi-Directional Texturing and a reliable back lock mechanism.![]()
Specifications for Spyderco Manbug 1.91in Folding Knife:
| Manufacturer: | Spyderco |
| Blade Length: | 1.91 in |
| Closed Length: | 2.5 in |
| Blade Material: | VG-10 |
| Designer: | Sal Glesser |
| Serrated: | Serrated |
| Knife Application: | Pocket Knife |
| Overall Length: | 4.39 in |
| Blade Shape: | Wharncliffe |
| Handle Material: | FRN (Fiberglass-Reinforced Nylon) |
| Blade Thickness: | 0.098 in |
| Lock Type: | Back Lock |
| Condition: | New |
| Blade Grind: | Full-Flat |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Color: | Black |
| Weight: | 0.7 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
Package Contents:
- Spyderco Manbug 1.91in Folding Knife
Spyderco Manbug 1.91in Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Spyderco Manbug Folding Knife, 1.91in, VG-10, Wharncliffe Blade, FRN Black Handle, MBKWS , MPN: MBKWS , UPC: 716104016792 , Code: 9Q-KN-MWFK-MBKWS
- Spyderco Manbug Folding Knife, 1.91in, VG-10, Serrated Wharncliffe, FRN Black Handle, MBKWSBK , MPN: MBKWSBK , UPC: 716104019939 , Code: 9Q-KN-MWFK-MBKWSBK
Spyderco Manbug 1.91in Folding Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Open Box, Dealer Demo, Spyderco Manbug Folding Knife, 1.91in, VG-10, Wharncliffe Blade, FRN Black Handle, MBKWS-DMO , MPN: MBKWS-DMO , Code: 9Q-KN-MWFK-MBKWS-DMO-OB-A