Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 6.41 in
- Overall Length:
- 11.03 in
- Handle Color:
- Black
Code: 9Q-KN4-MCMK2-K16PBK
MPN: K16PBK
UPC: 716104700622
Product Info for Spyderco Minarai Funayuki 6.41in Kitchen Knife
Designed by world-renowned knifemaker Murray Carter, official heir to a 420-year-old Japanese bladesmithing lineage, Spydercos Murray Carter Collection faithfully translates Carters coveted handcrafted designs into affordable factory-made kitchen cutlery. The newest additions to this proud family of knives are his Minarai Series. Literally meaning 'to look and learn' minarai is a quintessentially Japanese way of describing the role of an apprentice. In that spirit, the Minarai Series expresses five of Carters highly refined designs in an economical format featuring solid CTS BD1N stainless steel blades and injection-molded polypropylene handles. A remarkable fusion of time-tested traditional designs and state-of-the-art modern materials.![]()
Literally translated as 'ship going' this versatile pattern was extremely popular with fishermen. It excels at chopping, draw-cutting, and other general kitchen tasks.
Specifications for Spyderco Minarai Funayuki 6.41in Kitchen Knife:
| Manufacturer: | Spyderco |
| Blade Length: | 6.41 in |
| Overall Length: | 11.03 in |
| Blade Material: | CTS BD1N |
| Serrated: | Plain |
| Blade Shape: | Funayuki |
| Knife Application: | Kitchen Knife |
| Handle Color: | Black |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Grind: | Full-Flat |
| Blade Thickness: | 0.066 in |
| Handle Material: | Polypropylene |
| Weight: | 2.6 oz |
| Sheath Material: | No Sheath |
Package Contents:
- Spyderco Minarai Funayuki 6.41in Kitchen Knife
Spyderco Minarai Funayuki 6.41in Kitchen Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Spyderco Minarai Kitchen Knife, 6.41in, CTS BD1N Steel, PlainEdge, Funayuki Blade, Polypropylene, Black Handle K16PBK , MPN: K16PBK , UPC: 716104700622 , Code: 9Q-KN4-MCMK2-K16PBK