Tap Tap to Zoom
Spyderco co-founder Sal Glesser created the original Enuff series of fixed-blade knives to emphasize the first few inches of the edge nearest the handle, where most of the work is done. How much blade is ''Enuff'', however, is a matter of opinion. For users who love the Enuff platform, but wanted just a bit more blade length, there's the new Enuff 2. It features the same injection-molded, fiberglass-reinforced-nylon (FRN) scales, Bi-Directional Texturing, and skeletonized full-tang construction as the original Enuffs, but at 3.93 inches (100mm), its leaf-shaped blade is 43 percent longer. Full-flat ground from .118-inch-thick (3mm) VG-10 stainless steel, it is also 25 percent thinner. The blade nestles into an injection-molded polymer sheath equipped with a versatile G-Clip mount that provides a full range of carry options. The Enuff 2 is available in both PlainEdge and fully serrated SpyderEdge formats.![]()
| Manufacturer: | Spyderco |
| Blade Length: | 3.93 in |
| Overall Length: | 7.95 in |
| Blade Shape: | Leaf |
| Blade Material: | VG-10 |
| Designer: | Sal Glesser |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | FRN (Fiberglass-Reinforced Nylon) |
| Blade Finish: | Satin |
| Handle Color: | Black |
| Blade Grind: | Flat |
| Blade Thickness: | 3 mm |
| Sheath Material: | Molded Polymer |
| Weight: | 6 oz |