Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.11 in
- Blade Material:
- CPM S30V
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Leaf
- Handle Material:
- FRN (Fiberglass-Reinforced Nylon)
- Blade Finish:
- DLC Black
- Sheath Material:
- No Sheath
- Handle Color:
- Black
- Hand:
- Ambidextrous
Code: 9Q-KN-SPY-C41PBBK5
MPN: C41PBBK5
UPC: 716104012763
Product Info for Spyderco Native 5 3.11in Folding Knife
C41PBBK5 Native 5 Lightweight Black FRN Black Blade, Plain Edge - Spydercos black-bladed Native Lightweight has long been the go-to cutting tool for savvy tactical knife users. The fifth-generation Native 5 version of this design raises the bar even further, combining an ultra-lightweight fiberglass-reinforced-nylon (FRN) handle, a low-profile black finish, and an aggressive SpyderEdge cutting edge with the advanced engineering of the Native 5 platform.![]()
Specifications for Spyderco Native 5 3.11in Folding Knife:
| Manufacturer: | Spyderco |
| Blade Length: | 3.11 in |
| Closed Length: | 4 in |
| Blade Material: | CPM S30V |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Everyday Carry |
| Overall Length: | 6.95 in |
| Blade Shape: | Leaf |
| Handle Material: | FRN (Fiberglass-Reinforced Nylon) |
| Blade Finish: | DLC Black |
| Blade Thickness: | 3.1 mm |
| Lock Type: | Back Lock |
| Blade Grind: | Full-Flat |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Color: | Black |
| Weight: | 2.7 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
Package Contents:
- Spyderco Native 5 3.11in Folding Knife
Spyderco Native 5 3.11in Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Spyderco Native 5 Ambidextrous Folding Knife, 3.11in, CPM S30V, Leaf Blade, FRN Black Handle, C41PBBK5 , MPN: C41PBBK5 , UPC: 716104012763 , Code: 9Q-KN-SPY-C41PBBK5