Tap Tap to Zoom
Product Info for Spyderco Native 5 Salt 2.95in Folding Knife
The original Native 5 Lightweight Salt featured an ultra-corrosion-resistant LC200N blade and a bright yellow handle. To make it consistent with the color theme they have established with their other LC200N-bladed lightweight Salt folders, they have changed its handle color to high-visibility green. All other aspects of this high-performance knife are faithful to the original, including a full-flat-ground LC200N blade, a high-strength back lock mechanism, a linerless fiberglass-reinforced-nylon (FRN) handle with non-slip Bi-Directional Texturing, and a fully configurable four-position pocket clip. Available in both PlainEdge and SpyderEdge configurations, this lightweight tool delivers heavyweight cutting performance.![]()
Specifications for Spyderco Native 5 Salt 2.95in Folding Knife:
| Manufacturer: | Spyderco |
| Blade Length: | 2.95 in |
| Closed Length: | 4 in |
| Blade Material: | LC200N |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 6.95 in |
| Blade Shape: | Leaf |
| Handle Material: | FRN (Fiberglass-Reinforced Nylon) |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Thickness: | 3.2 mm |
| Lock Type: | Back Lock |
| Blade Grind: | Flat |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Color: | Green |
| Weight: | 2.4 oz |
Package Contents:
- Spyderco Native 5 Salt 2.95in Folding Knife
Spyderco Native 5 Salt 2.95in Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Spyderco Salt Native 5 Folding Knife, 2.95in, LC200N, Plain Blade, Leaf Blade, FRN Green Handle, C41PGR5 , MPN: C41PGR5 , UPC: 716104017201 , Code: 9Q-KN-SPY-C41PGR5-C41PGR5
- Spyderco Salt Native 5 Folding Knife, 2.95in, LC200N, Serrated Leaf Blade, FRN Green Handle, C41SGR5 , MPN: C41SGR5 , UPC: 716104017218 , Code: 9Q-KN-SPY-C41PGR5-C41SGR5