Tap Tap to Zoom
Product Info for Spyderco Pacific Salt 2 3.78in Folding Knife
A dynamic combination of the third-generation Endura one-piece handle design and the ultra-corrosion-resistant properties of H-1 steel, the original Pacific Salt was an incredibly capable full-service folding knife. The original black-bladed model endured extensive military testing to become an issue item in aircrew survival kits. Following that proud tradition, the Pacific Salt 2 Black Blade includes a high-traction Bi-Directional Texture pattern, enhanced handle ergonomics, and a versatile four-position pocket clip. In addition to these features, this knife integrates an H-1 blade with a linerless handle and a non-reflective titanium carbonitride (TiCN) blade coating and matching black coatings on its clip and hardware. This knife was born to perform in and around the water.![]()
Specifications for Spyderco Pacific Salt 2 3.78in Folding Knife:
| Manufacturer: | Spyderco |
| Blade Length: | 3.78 in |
| Closed Length: | 4.98 in |
| Knife Application: | Everyday Carry, Folding Blade |
| Overall Length: | 8.72 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | FRN (Fiberglass-Reinforced Nylon) |
| Blade Thickness: | 0.114 in |
| Lock Type: | Back Lock |
| Condition: | New |
| Blade Grind: | Hollow |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Weight: | 2.9 oz |
| Opening Method: | Manual |
| Hand: | Ambidextrous |
Package Contents:
- Spyderco Pacific Salt 2 3.78in Folding Knife
Spyderco Pacific Salt 2 3.78in Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Spyderco Pacific Salt 2 Folding Knife, 3.78in, H-1 Steel, Drop Point Blade, Plain Edge, FRN Yellow Handle, C91PYL2 , MPN: C91PYL2 , UPC: 716104014286 , Code: 9Q-KN-PACSLT2-C91PYL2
- Spyderco Pacific Salt 2 Folding Knife, 3.78in, H-1, Drop Point Blade, FRN Black Handle, C91PBK2 , MPN: C91PBK2 , UPC: 716104014279 , Code: 9Q-KN-PACSLT2-C91PBK2
- Spyderco Pacific Salt 2 Folding Knife, 3.78in, H-1, Drop Point Blade, Serrated, FRN Black Handle, C91SBK2 , MPN: C91SBK2 , UPC: 716104014309 , Code: 9Q-KN-PACSLT2-C91SBK2
- Spyderco Pacific Salt 2 Folding Knife, 3.78in, H-1, Drop Point, Serrated, FRN Black Handle, C91SBBK2 , MPN: C91SBBK2 , UPC: 716104014293 , Code: 9Q-KN-PACSLT2-C91SBBK2
- Spyderco Pacific Salt 2 Folding Knife, 3.78in, H-1, Drop Point, Plain Edge, FRN Black Handle, C91PBBK2 , MPN: C91PBBK2 , UPC: 716104014262 , Code: 9Q-KN-PACSLT2-C91PBBK2
- Spyderco Pacific Salt 2 Folding Knife, 3.78in, LC200N, Serrated, Drop Point Blade, FRN Green Handle, C91FPGR2 , MPN: C91FPGR2 , UPC: 716104014248 , Code: 9Q-KN-PACSLT2-C91FPGR2
- Spyderco Pacific Salt 2 Folding Knife, 3.78in, LC200N Steel, Drop Point Blade, FRN Green Handle, C91FSGR2 , MPN: C91FSGR2 , UPC: 716104014255 , Code: 9Q-KN-PACSLT2-C91FSGR2
- Spyderco Pacific Salt 2 Folding Knife, 3.78in, H-1 Steel, Drop Point Blade, Fully Serrated, FRN Yellow Handle, C91SYL2 , MPN: C91SYL2 , UPC: 716104014316 , Code: 9Q-KN-PACSLT2-C91SYL2