Tap Tap to Zoom
As a proud member of Spydercos incredibly popular Value Folder series, the Resilience stretches all the proven features of its family to an extra-large platform ideal for big hands and demanding cutting chores. The latest version of this formidable folder adds the benefit of injection-molded fiberglass-reinforced-nylon (FRN) handle scales.![]()
Besides reducing the overall weight of the knife, the tough FRN scales also offer the enhanced non-slip grip of Spydercos Bi-Directional Texture pattern. All other features are faithfully retained, including a full-flat-ground steel blade, full skeletonized stainless steel liners, a sturdy LinerLock, a versatile four-position pocket clip, and a choice of edge configurations.
| Manufacturer: | Spyderco |
| Blade Length: | 4.2 in |
| Closed Length: | 5.2 in |
| Blade Material: | 8Cr13MoV |
| Designer: | Sal Glesser |
| Knife Application: | Everyday Carry |
| Overall Length: | 9.4 in |
| Blade Shape: | Leaf |
| Handle Material: | FRN (Fiberglass-Reinforced Nylon) |
| Blade Thickness: | 3 mm |
| Lock Type: | Linerlock |
| Blade Grind: | Full-Flat |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Weight: | 4.4 oz |
| Hand: | Ambidextrous |