Tap Tap to Zoom
Product Info for Spyderco Salt 2 Lightweight 2.99in Folding Knife
Following in the footsteps of the groundbreaking Salt 1 family, Spyderco's new Salt 2 folding knives combine the advanced ergonomics, enhanced grip texture, and four-position carry versatility of the industry-leading Delica 4 handle platform with the remarkable rustproof qualities of nitrogen-based H-1 blade steel. The Salt 2 Black Blade features a hollow-ground H-1 blade cloaked in a non-reflective black titanium carbonitride (TiCN) coating that makes it ideal for use in tactical environments where light discipline is a concern. Available with a choice of PlainEdge or fully serrated SpyderEdge cutting edge, the blade includes a fully accessible Trademark Round Hole for swift, ambidextrous, one-handed opening. The blade is supported by a high-strength back lock mechanism housed in an ultra-lightweight linerless handle. Patterned on the time-tested design of the Delica 4, the handle is injection molded from tough fiberglass-reinforced nylon (FRN) and features refined ergonomics and a high-traction Bi-Directional Texturing pattern that ensures a secure grip in even the most demanding conditions. Four sets of threaded stainless steel inserts molded directly into the handle provide a solid foundation to mount the knife's black-coated titanium pocket clip for tip-up or tip-down carry on either side of the body. Lightweight, low-profile, and completely rustproof, the Salt 2 Black Blade is ready for anything.![]()
Specifications for Spyderco Salt 2 Lightweight 2.99in Folding Knife:
| Manufacturer: | Spyderco |
| Blade Length: | 2.99 in |
| Closed Length: | 4.25 in |
| Serrated: | Serrated |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 7.2 in |
| Blade Shape: | Sheepsfoot |
| Handle Material: | FRN (Fiberglass-Reinforced Nylon) |
| Handle Finish: | Textured |
| Blade Thickness: | 2.5 mm |
| Lock Type: | Back Lock |
| Blade Grind: | Hollow |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Weight: | 2.1 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
Features of Spyderco Salt 2 Lightweight 2.99in Folding Knife Knife:
- Handle material: Fiberglass-reinforced nylon
- Blade material: Black H1 Steel
- Blade length: 3 inch
- Overall length: 7.25 inch
- Weight: 0.13 lbs.
- Lock type: Lockback
Package Contents:
- Spyderco Salt 2 Lightweight 2.99in Folding Knife
Spyderco Salt 2 Lightweight 2.99in Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Spyderco Salt 2 Lightweight SpyderEdge Folding Knife, 2.99in, H-1 Steel, Sheepsfoot Blade, DLC Black Finish, FRN Black Handle, C88SBBK2 , MPN: C88SBBK2 , UPC: 716104011704 , Code: 9Q-KN-S2LFK-C88SBBK2
- Spyderco Salt 2 Lightweight SpyderEdge Folding Knife, 2.99in, H-2 Steel, Sheepsfoot Blade, FRN Yellow Handle, C88SYL2 , MPN: C88SYL2 , UPC: 716104011711 , Code: 9Q-KN-S2LFK-C88SYL2