Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.99 in
- Blade Material:
- H-2 Steel
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Clip Point
- Handle Material:
- FRN (Fiberglass-Reinforced Nylon)
- Blade Finish:
- Satin
- Sheath Material:
- No Sheath
- Handle Color:
- Yellow
- Hand:
- Ambidextrous
Code: 9Q-KN-SPY-C88PYL2
MPN: C88PYL2
UPC: 716104011698
Product Info for Spyderco Salt 2 2.99in Folding Knife
The Salt 1 folding knife was a revolutionary pocket-sized cutting tool that combined the 100% rustproof properties of nitrogen-based H-1 steel with the high-performance features and benefits of Spyderco's third-generation Delica design. Although it earned an extremely devoted following, in some ways it was outpaced by some of the design improvements that make our Delica 4 design even better. Consistent with our obsession with Constant Quality Improvement (C.Q.I.), we decided to revamp the design to create the Salt 2. It combines all the salient features of the best-in-class Delica 4 Lightweight model with the extraordinary corrosion resistance of H-1 steel. These include enhanced ergonomics, a high-traction Bi-Directional Texturing pattern on the handle, and a black-coated titanium pocket clip that supports left or right-side, tip-up or tip-down carry. Unlike the Delica 4, which uses stainless steel liners in the handle, the Salt 2's handle components are molded from solid fiberglass-reinforced nylon (FRN) and fitted with four sets of threaded stainless steel inserts to mount the four-position clip. All other metal hardware on the Salt 2 is also machined from special non-rusting alloys. This version of the Salt 2 features a high-visibility yellow handle and a choice of PlainEdge or fully serrated SpyderEdge cutting edge![]()
Specifications for Spyderco Salt 2 2.99in Folding Knife:
| Manufacturer: | Spyderco |
| Blade Length: | 2.99 in |
| Closed Length: | 4.25 in |
| Blade Material: | H-2 Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Everyday Carry |
| Overall Length: | 7.2 in |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Handle Material: | FRN (Fiberglass-Reinforced Nylon) |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Thickness: | 2.5 mm |
| Lock Type: | Back Lock |
| Blade Grind: | Hollow |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Color: | Yellow |
| Weight: | 2.1 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
Features of Spyderco Salt 2 2.99in Folding Knife Knife:
- Closed Length (Inches): 4.25
- Overall Length (Inches): 7.25
- Blade Length (Inches):3
- Blade Steel: H-1
- Grind: Hollow
Package Contents:
- Spyderco Salt 2 2.99in Folding Knife
Spyderco Salt 2 2.99in Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Spyderco Salt 2 Folding Knife, 2.99in, H-2 Steel, Clip Point Blade, FRN Handle, Yellow Handle, C88PYL2 , MPN: C88PYL2 , UPC: 716104011698 , Code: 9Q-KN-SPY-C88PYL2