Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 5.78 in
- Overall Length:
- 10.62 in
- Handle Color:
- Black
Code: 9Q-KN4-SPY-FB52GP-FB52GP
MPN: FB52GP
UPC: 716104019908
Product Info for Spyderco Shelter Cove 5.78in Kitchen Knife
Phil Wilson is truly unique among custom knifemakers. In addition to his consummate skills as a craftsman, he is also a passionate outdoorsman with a deep understanding of the design dynamics of high-performance hunting and fishing knives. One of his most popular custom designs is the Shelter Covethe filet knife of choice of many savvy fishermen worldwide. Now Spyderco is proud to offer an affordable production version of this highly refined design. Its blade is crafted from 8Cr17MoV stainless steel and painstakingly full-flat ground to offer exceptionally thin edge geometry and a uniform distal taper. Expertly heat treated for the optimal balance of edge retention and flexibility, it also features full-tang construction, contoured G-10 handle scales, and an oversized lanyard hole. A faithful rendition of Wilsons coveted custom design, Spyderco Shelter Cove comes complete with a beautifully crafted genuine leather sheath with a belt loop.![]()
Specifications for Spyderco Shelter Cove 5.78in Kitchen Knife:
| Manufacturer: | Spyderco |
| Blade Length: | 5.78 in |
| Overall Length: | 10.62 in |
| Blade Material: | 8Cr17MoV |
| Designer: | Phil Wilson |
| Serrated: | Plain |
| Blade Shape: | Fillet |
| Knife Application: | Fishing |
| Handle Color: | Black |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Grind: | Full-Flat |
| Blade Thickness: | 2.2 mm |
| Handle Material: | G10 |
| Weight: | 4.1 oz |
| Sheath Material: | Leather |
Package Contents:
- Spyderco Shelter Cove 5.78in Kitchen Knife
Spyderco Shelter Cove 5.78in Kitchen Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Spyderco Shelter Cove Kitchen Knife, 5.78in, 8Cr17MoV, Fillet Blade, G10 Black Handle, FB52GP , MPN: FB52GP , UPC: 716104019908 , Code: 9Q-KN4-SPY-FB52GP-FB52GP