Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Spyderco 3.46in Southard Folding Knife has been discontinued by Spyderco and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Knives, Survival Gear, Folding Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Spyderco 3.46in Southard Folding Knife
The Spyderco 3.46in Southard Folding Knife is known for its "flipper", a small integral lever near the tang of the blade that allows the knife to be opened with a stroke of the index finger. This folding knife from the specialists at Spyderco features a CTS 204P hollow-ground blade that rotates on a special captive ball-bearing pivot system for supersmooth action and a handle constructed titanium liner and textured earth-brown G-10 scale on one side and a solid titanium scale on the other. The solid scale is the understructure for the Reeve Integral Lock (R.I.L.) mechanism and a pocket clip configured for right-side, tip-up carry of the Spyderco 3.46" Southard Folding Knife. With a stonewashed finish and a non-reflective nature, the Spyderco 3.46" Southard Pocket Knife is the ideal knife to own and flip out when needed.![]()
Specifications for Spyderco 3.46" Southard Pocket Knife:
| Closed: | 4.50in 114mm |
| Overall: | 7.96in 202mm |
| Blade: | 3.46in 88mm |
| Edge: | 3.46in 88mm |
| Blade Thickness: | 0.157in 4.0mm |
| Hole Diameter: | 0.43in 11.0mm |
| Steel: | CTS 204P |
| Weight: | 4.1oz 116g |
| Grind: | Hollow |
| Clip: | Right/Tip-up |
| Origin: | Taiwan |
Features of Spyderco 3.46in Southard Folder Knife:
- Blade - CTS 204P hollow-ground
- Handle - Constructed of titanium liner and textured earth-brown G-10 scale on one side and a solid titanium scale on the other
- Pocket clip configured for right-side, tip-up carry
Package Contents:
- Spyderco 3.46" Southard Folding Knife
Related Products to Spyderco 3.46in Southard Folding Knife
Spyderco 3.46in Southard Folding Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Spyderco Southard Folding Knife,3.46in Steel Blade, Black G10 Handle C156GPBBK , MPN: C156GPBBK , UPC: 716104009862 , Code: 9Q-KN-C156GPBBK


























































