Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.5 in
- Overall Length:
- 7.18 in
- Blade Shape:
- Drop Point
- Blade Material:
- VG-10
- Serrated:
- Plain
- Handle Material:
- FRN (Fiberglass-Reinforced Nylon)
- Blade Finish:
- Satin
- Handle Color:
- Black
- Condition:
- New
- Sheath Material:
- Polymer
Code: 9Q-KN1-FB15PBBK-EE
MPN: FB15PBBK
UPC: 716104650774
Buy Together and Save
Product Info for Spyderco Street Beat Lightweight 3.51in Fixed Blade Knife
Fred Perrin is a Parisian custom knifemaker, a former French Army Commando and a world ranked martial artist. His Street Beat fixed-blade knife reflects all three influences. Handle and blade are roughly equal weight. Where they join is a deep finger choil doubling as a hand guard. This spot marks the location of a balance point, sometimes referred to as a sweet-spot, making the knife noticeably responsive in the hand. It's constructed from a full-length piece of steel set between Micarta handle scales. The scales are double pinned, expanding three-dimensionally on both ends offering the hand exceptional grip. The VG-10 clip point blade is double flat-ground with crosshatching called jimping on its spine that creates texture therefore tactile resistance against the skin of the hand and keeping the knife firmly in grip. There are two lanyard holes, a traditionally positioned handle lanyard and a small lanyard hole through the blade. Looping a thong or cord through the blade lanyard keeps your hand positioned forward on the handle even when swinging or chopping.![]()
Specifications for Spyderco Street Beat Lightweight Black Blade Plain Edge Fixed Blade Knife:
| length overall: | 7.188" (183mm) |
| blade length: | 3.5" (89mm) |
| blade steel: | VG-10 |
| cutting edge: | 3.25" (83mm) |
| weight: | 3.2oz (92g) |
| blade thickness: | .156" (4mm) |
| handle material: | Micarta |
Package Contents:
- Spyderco Street Beat Lightweight Black Blade Plain Edge Fixed Blade Knife
Specifications for Spyderco Street Beat Lightweight 3.51in Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Spyderco |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Overall Length: | 7.18 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Blade Material: | VG-10 |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Tactical |
| Handle Material: | FRN (Fiberglass-Reinforced Nylon) |
| Blade Finish: | Satin |
| Handle Color: | Black |
| Blade Grind: | Full-Flat |
| Blade Thickness: | 4 mm |
| Condition: | New |
| Sheath Material: | Polymer |
| Weight: | 3.1 oz |
Features of Spyderco Street Beat Lightweight 3.51in Fixed Blade Knife Knife:
- Street Beat fixed blade knife with 3.49" plain edge blade
- Overall length of the knife 7.18"
- Injection-molded fiberglass-reinforced nylon handle and black ceramic blade coating
- Index finger groove literally locks the user's hand to the handle with firmly gripped
- Constructed from full-length piece of steel set between Micarta handle scales
- Scales are double pinned
- expanding 3-dimensionally on both ends offering the hand exceptional grip
- Handle and blade are roughly equal weight
Package Contents:
- Spyderco Street Beat Lightweight 3.51in Fixed Blade Knife
Spyderco Street Beat Lightweight 3.51in Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Spyderco Street Beat Lightweight Fixed Blade Knife, 3.5in, VG-10, Drop Point, Plain Edge, Black Blade, FRN Black Handle, FB15PBBK , MPN: FB15PBBK , UPC: 716104650774 , Code: 9Q-KN1-FB15PBBK-EE
Spyderco Street Beat Lightweight 3.51in Fixed Blade Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Spyderco Street Beat Lightweight Fixed Blade Knife, 3.5in, VG-10, Clip Point, Plain Edge, Black Blade, FRN Black Handle, FB15PBBK-EDEMO , MPN: FB15PBBK-EDEMO , Code: 9Q-KN1-FB15PBBK-EDEMO-RE-B