Tap Tap to Zoom
Product Info for Spyderco Tasman Salt 2 2.91in Folding Knife
Hawkbill blades are uniquely functional cutting tools because they capture the material being cut, drawing it into the concave edge to generate powerful, focusing cutting power. The original Tasman Salt combined this aggressive cutting dynamic with the 100% rustproof qualities of nitrogen-based H-1 steel to create a near-perfect tool for cutting netting, line, and other fibrous materials. The new Tasman 2 takes another significant step toward perfection with an improved handle design based on the best-selling Delica 4. Injection molded from tough yellow or black FRN, the Tasman 2s handle features improved ergonomics, a non-slip Bi-Directional Texturing pattern, and a four-position titanium pocket clip. Its handle is still home to a stout back lock mechanism that securely locks the PlainEdge or SpyderEdge blade when in use.![]()
Specifications for Spyderco Tasman Salt 2 2.91in Folding Knife:
| Manufacturer: | Spyderco |
| Blade Length: | 2.91 in |
| Closed Length: | 4.25 in |
| Blade Material: | H-1 |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 7.18 in |
| Blade Shape: | Spyder |
| Handle Material: | FRN (Fiberglass-Reinforced Nylon) |
| Handle Finish: | Textured |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Thickness: | 2.5 mm |
| Lock Type: | Back Lock |
| Blade Grind: | Saber |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Weight: | 2.1 oz |
Features of Spyderco Tasman Salt 2 2.91in Folding Knife Knife:
- Handle material: Fiberglass-reinforced nylon
- Blade material: H-1 Steel
- Blade length: 3 inch
- Overall length: 7.25 inch
- Weight: 0.13 lbs.
- Lock type: Lockback
Package Contents:
- Spyderco Tasman Salt 2 2.91in Folding Knife
Spyderco Tasman Salt 2 2.91in Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Spyderco Salt Tasman 2 Lightweight Folding Knife, 2.91in, H-1, Hawkbill Blade, SpyderEdge, FRN Black Handle, C106SBK2 , MPN: C106SBK2 , UPC: 716104011766 , Code: 9Q-KN-SPY-C106PBK2-C106SBK2
- Spyderco Salt Tasman 2 Lightweight Folding Knife, 2.91in, H-1 Steel, Hawkbill Blade, SpyderEdge, FRN Yellow Handle, C106SYL2 , MPN: C106SYL2 , UPC: 716104011773 , Code: 9Q-KN-SPY-C106PBK2-C106SYL2
- Spyderco Salt Tasman 2 Folding Knife, 2.91in, H-1, Hawkbill Blade, FRN Black Handle, C106PBK2 , MPN: C106PBK2 , UPC: 716104011742 , Code: 9Q-KN-SPY-C106PBK2
- Spyderco Salt Tasman 2 Lightweight Folding Knife, 2.91in, H-1, Hawkbill Blade, PlainEdge, FRN Yellow Handle, C106PYL2 , MPN: C106PYL2 , UPC: 716104011759 , Code: 9Q-KN-SPY-C106PBK2-C106PYL2