Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.6 in
- Blade Material:
- D2
- Handle Material:
- FRN (Fiberglass-Reinforced Nylon)
- Handle Finish:
- Textured
- Blade Finish:
- Satin
- Handle Color:
- Black
Code: 28V-KN-INTRFK-F45-11
MPN: F45-11
UPC: 851151006690
Product Info for Steel Will Intrigue F45-11 Folding Knife
The Steel Will Intrigue F45-11 Folding Knife was created to be an ideal knife for each of your cutting needs. Developed by using incredibly resilient components, these Pocket Knives via the expert knifesmiths at Steel Will will retain an edge for extended periods of time before needing to be sharpened. The handle on the Steel Will Intrigue F45-11 Folding Knife gives you a tremendous hold in nearly any condition. Steel Will has been in the knife making industry for a long period of time, and the Steel Will Intrigue F45-11 Folding Knife is the final result of their dedication to supplying you with some of the finest blades that one could acquire. Among our main targets here at OpticsPlanet is to make sure that you depart happy, and the Steel Will Intrigue F45-11 Folding Knife is among the many flip-style pocket knives that we are excited to have. For an outstanding way to make certain that you are doing work with a dependable instrument that won't let you down when you need it most, pick out the Steel Will Intrigue F45-11 Folding Knife.
Specifications for Steel Will Intrigue F45-11 Folding Knife:
| Manufacturer: | Steel Will |
| Blade Length: | 3.6 in |
| Closed Length: | 4.75 in |
| Blade Material: | D2 |
| Handle Material: | FRN (Fiberglass-Reinforced Nylon) |
| Handle Finish: | Textured |
| Blade Finish: | Satin |
| Handle Color: | Black |
| Weight: | 2.89 oz |
| Blade Type: | Folding Blade |
Package Contents:
- Steel Will Intrigue F45-11 Folding Knife
Steel Will Intrigue F45-11 Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Steel Will Intrigue F45-11 Folding Knife, Black, F45-11 , MPN: F45-11 , UPC: 851151006690 , Code: 28V-KN-INTRFK-F45-11
Steel Will Intrigue F45-11 Folding Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Steel Will Intrigue F45-14 Folding Knife, Grey, F45-14 , MPN: F45-14 , UPC: 851151006706 , Code: 28V-KN-INTRFK-F45-14