1 of 4 images
Steel Will Intrigue F45M-11 Folding Knife, Black F45M-11
2 of 4 images
Steel Will Intrigue F45M-11 Folding Knife, Black F45M-11
3 of 4 images
Steel Will Intrigue F45M-11 Folding Knife, Black F45M-11
4 of 4 images
Steel Will Intrigue F45M-11 Folding Knife, Black F45M-11
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Blade Length:
- 3.27 in
- Blade Material:
- D2
- Handle Material:
- FRN (Fiberglass-Reinforced Nylon)
- Handle Finish:
- Textured
- Blade Finish:
- Satin
- Handle Color:
- Black
Code: 28V-KN-INTRM-F45M-11
MPN: F45M-11
UPC: 851151006713
List: $44.99Save 20%
$35.99
Product Info for Steel Will Intrigue F45M-11 Folding Knife
Mini-version of the Intrigue model offers the same advantages but in a more compact size.![]()
Specifications for Steel Will Intrigue F45M-11 Folding Knife:
| Manufacturer: | Steel Will |
| Blade Length: | 3.27 in |
| Closed Length: | 4.13 in |
| Blade Material: | D2 |
| Handle Material: | FRN (Fiberglass-Reinforced Nylon) |
| Handle Finish: | Textured |
| Blade Finish: | Satin |
| Handle Color: | Black |
| Weight: | 2.19 oz |
| Blade Type: | Folding Blade |
Features of Steel Will Intrigue F45M-11 Folding Knife:
- Full length: 7.50"
- Blade length: 3.27"
- Blade thickness: 0.12"
- Included Accessories:
- -
Package Contents:
- Steel Will Intrigue F45M-11 Folding Knife
Steel Will Intrigue F45M-11 Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Steel Will Intrigue F45M-11 Folding Knife, Black, F45M-11 , MPN: F45M-11 , UPC: 851151006713 , Code: 28V-KN-INTRM-F45M-11
Steel Will Intrigue F45M-11 Folding Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Steel Will Intrigue F45M-14 Folding Knife, Grey, F45M-14 , MPN: F45M-14 , UPC: 851151006720 , Code: 28V-KN-INTRM-F45M-14
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare