Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Steiner 7x50 Commander Digital Compass Binoculars 390 with Reticle has been discontinued by Steiner and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Binoculars & Accessories, Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Steiner 7x50 Commander Digital Compass Binoculars 390 with Reticle
Steiner 7 x 50 Commander Digital Binoculars combine state-of-the-art optical, navigational technology and ease of use in a light-weight, rugged package. Whether racing towards your next mark in wet weather or navigating coastal waters near sandbars and reefs, these binoculars by Steiner is a must-have tool for racers, cruisers and professional navigators who demand precision high-tech optics. After 10 seconds of non-use, the compass memory function records the last bearing taken and automatically shuts off to conserve battery power. Upon turning the binoculars memory function back on, the previous bearing is displayed. It's simple functionality, makes it easy to use, and provide fast, accurate bearings in any situation.![]()
The advanced military design and a fiber-reinforced polycarbonate blue rubber-armored housing make the 7x50 Commander Digital extremely rugged and lightweight and help it perform even in the harshest weather conditions, when you need it most. All aluminum components are anodized to protect against corrosion, and is completely mil-spec waterproof to a depth of 5 meters (16.4 ft), and shockproof, with internal optical chambers pressurized with dry nitrogen to protect against condensation at varying temperatures, all these features make Steiner Comander Digital a great Marine Binoculars. The 7x50mm Commander Digital is equipped with collapsible plastic objective lens covers secured to the binocular body. A rain protection cover for the eyepieces is attached to the carrying strap.
Specifications for Steiner 7 x 50 Commander Electronic Digital Compass Binoculars 390:
| Name: | Commander Digital |
| Model: | 390 |
| Range: | 7x50 |
| Shock-Proof: | 20 G |
| Magnification X: | 7x |
| Focus Type: | I.F. |
| Objective: | 50mm |
| Field of View (1000 Yards): | 385' |
| Close Focus: | 15 ft |
| Eye Relief: | 22mm |
| Exit Pupil: | 7.1 mm |
| Compass: | Digital |
| Twilight Factor: | 18.7 |
| Weight: | 40 oz |
| Warranty: | 30 year |
| Dimensions: | 5.2Lx8.2Wx3.6H |
Features of Steiner 7x50mm Commander Binoculars 390 w/ Steiner Digital Compass:
- Equipped with collapsible plastic objective lens covers which are secured to the binocular body
- Advanced military design and a fiber-reinforced polycarbonate blue rubber-armored housing
- Commander Digital also features a light entrance window, which measures light and automatically adjusts the brightness of the LED display
Package Contents:
- Steiner 7 x 50 mm Commander Electronic Digital Compass Binoculars 390
Related Products to Steiner 7x50 Commander Digital Compass Binoculars 390 with Reticle
Steiner 7x50 Commander Digital Compass Binoculars 390 with Reticle Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Steiner 7x50 Commander Digital Compass Binoculars 390 with Reticle , MPN: 390 , UPC: 077068003908 , Code: ST-BI-390




























































