Tap Tap to Zoom
Read More...
Save up to 10% on Select Steiner Tactical Products
Buy Together and Save
Product Info for Steiner M7XI 2.9-20x50mm, 34mm Tube, First Focal Plane
Steiner is introducing the new 2.9-20x variable power optic to the ever-popular M7Xi Series Rifle Scope line. The outstanding detail recognition and unmatched optical quality of the M7Xi 2.9-20x platform has received widespread global admiration by special forces and sports shooters alike. It enables reliable hits on targets to 1,500 meters and beyond, in a shorter, lighter, and more compact profile. All while providing a more generous field of view to maximize operational awareness.![]()
IFS - intelligent firing solution with individually customizable display in the field of view showing all required information in real time - once set you'll never lose sight of the target. The built in ballistic calculator and sensor suite determines the bullet point of impact in real time. Individual customizable display provides information about levelling and the current turret setting. Allowing you to know the current exact shooting position in the field of view. display and user interface can be customized to user needs. Bluetooth-connectivity for easy set-up on the smart phone. all information can be moved freely or deactivated if needed via smartphone app.
Specifications for Steiner M7XI 2.9-20x50mm, 34mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Steiner |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 2.9 - 20 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.5 - 9.18 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 1.78 - 12 m at 100 m |
| Eye Relief: | 3.2 - 3.4 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 32.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 13.8 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | Adjustable |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Focus Range: | 50 m to Infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Operating Temperature: | -46 - 63 Celsius |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 3 ft |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 27-Jun Mil Rad |
| Gun Type: | Rifle |
| Country of Origin: | Germany |
Features of Steiner M7Xi 2.9-20x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP):
- The short overall length of the scope creates more rail space for clip-on devices (e.g. thermal imaging or night vision devices) for superior operational capabilities in any combat situation
- Precise windage/elevation adjustment is easy and accurate for repeatable accuracy, with tactile click-by-click feedback you can hear and feel
- Low profile turrets provide outstanding situational awareness and additional mounting options for add-ons and accessories
- Extreme ruggedness and reliability achieved through durable materials and reliable design. a sturdy 34mm tube provides reliability and more space for windage and elevation adjustments for longer shots
Package Contents:
- Steiner M7Xi 2.9-20x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP)
- Lens cleaning cloth
- Lens caps
- Battery
- Manual
Steiner M7XI 2.9-20x50mm, 34mm Tube, First Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Steiner M7XI 2.9-20x50mm, 34mm Tube, First Focal Plane, Black MSR2, Mil Rad, 8717-MSR2 , MPN: 8717-MSR2 , UPC: 840229104864 , Code: ST-RS-M7XI2050-8717-MSR2
- Steiner M7XI 2.9-20x50mm, 34mm Tube, First Focal Plane, Black, Horus Tremor 3, Mil Rad, 8717-T3 , MPN: 8717-T3 , UPC: 840229104857 , Code: ST-RS-M7XI2050-8717-T3
- DEMO, Steiner M7XI 2.9-20x50mm, 34mm Tube, First Focal Plane, Black MSR2, Mil Rad, 8717-MSR2 , MPN: 8717-MSR2-DEMO , Code: ST-RS-M7XI2050-8717-MSR2-DEMO
- DEMO, Steiner M7XI 2.9-20x50mm, 34mm Tube, First Focal Plane, BlackMSR2, Mil Rad, 8717-MSR2IFS , MPN: 8717-MSR2IFS-DEMO , Code: ST-RS-M7XI2050-8717-MSR2IFS-DEMO
- Steiner M7XI 2.9-20x50mm, 34mm Tube, First Focal Plane, BlackMSR2, Mil Rad, 8717-MSR2IFS , MPN: 8717-MSR2IFS , UPC: 840229104895 , Code: ST-RS-M7XI2050-8717-MSR2IFS
Steiner M7XI 2.9-20x50mm, 34mm Tube, First Focal Plane Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Steiner M7Xi Rifle Scope, 2.9-20x56mm, 34mm Tube, First Focal Plane, Horus Tremor 3 Reticle, Matte, Coyote Brown, 8718-T3 , MPN: 8718-T3-DEMO , Code: ST-RS-M7XI2050-8718-T3-DEMO
- Steiner M7Xi Rifle Scope, 2.9-20x56mm, 34mm Tube, First Focal Plane, Horus Tremor 3 Reticle, Matte, Coyote Brown, 8718-T3 , MPN: 8718-T3 , UPC: 840229104970 , Code: ST-RS-M7XI2050-8718-T3
- Steiner M7Xi Rifle Scope, 2.9-20x56mm, 34mm Tube, First Focal Plane, MSR2 Reticle, Matte, Coyote Brown, 8718-MSR2 , MPN: 8718-MSR2 , UPC: 840229104987 , Code: ST-RS-M7XI2050-8718-MSR2
