Tap Tap to Zoom
Read More...
Save up to 10% on Select Steiner Tactical Products
Buy Together and Save
Buy a Steiner T6Xi Rifle Scope and get Steiner 8x24 T24 Tactical Binoculars. Purchase must be made between November 1st 2023 and December 31st 2023. See Rebate Form for more details.
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Steiner T6Xi 2.5-15x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
Be confident and adapt to the situation with the Steiner T6Xi 2.5-15x50, ideal for those in need of an optic to handle the unpredictable. This compact optic is perfect for providing overwatch support or engaging targets near and far on both carbines and bolt guns.![]()
Low-profile Never-Lost locking windage and elevation knobs ensure consistency on the field and shooters instantly know click values through an innovative second rotation indication system.
Specifications for Steiner T6Xi 2.5-15x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Steiner |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 2.5 - 15 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 3.4 - 9.7 mm |
| Illumination Color: | Green |
| Field of View, Linear: | 8.5 - 44.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.3 - 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 32 oz |
| Length: | 12.8 in |
| Parallax: | 25 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2450, Lithium Metal |
| Operating Temperature: | -13 - 145 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Country of Origin: | USA |
Features of Steiner T6Xi 2.5-15x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
- Locking windage and elevation turrets
- Low-profile never-lost turrets
- Second rotation indicator.
Package Contents:
- Steiner T6Xi 2.5-15x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
Steiner T6Xi 2.5-15x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane Orderable Models
List of Orderable Models
- Steiner T6Xi 2.5-15x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane, Black, SCR Mil, Mil Rad, 5116 , MPN: 5116 , UPC: 000381851161 , Code: ST-RS-T6XI50-5116
- Steiner T6Xi 2.5-15x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane, Black, SCR MOA, MOA, 5117 , MPN: 5117 , UPC: 000381851178 , Code: ST-RS-T6XI50-5117
Steiner T6Xi 2.5-15x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Refurbished, Steiner T6Xi 2.5-15x50mm Rifle Scope, 34mm, FFP, SCR MOA Reticle, Black, 5117 , MPN: 5117-REFURB , Code: ST-RS-T6XI50-5117-REFURB
- DEMO, Steiner T6Xi 2.5-15x50mm Rifle Scope, 34mm, FFP, SCR MOA Reticle, Black, 5117 , MPN: 5117-DEMO , Code: ST-RS-T6XI50-5117-DEMO
- DEMO, Steiner T6Xi 2.5-15x50mm Rifle Scope, 34mm, FFP, SCR MIL Reticle, Black, 5116 , MPN: 5116-DEMO , Code: ST-RS-T6XI50-5116-DEMO
