Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Save up to 10% on Select Steiner Tactical Products
- Reticle:
- SCR2 MIL
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Green
- Color:
- Black
- Weight:
- 34.4 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- 25 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
Code: ST-RS-T6XI56-5119
MPN: 5119
UPC: 000381851192
Buy Together and Save
Buy a Steiner T6Xi Rifle Scope and get Steiner 8x24 T24 Tactical Binoculars. Purchase must be made between November 1st 2023 and December 31st 2023. See Rebate Form for more details.
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Steiner T6Xi 3-18x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP)
Be as precise as possible with the Steiner T6Xi 3-18x56mm Rifle Scope! When you need absolute confidence in your optic when you head to the range, this is the perfect choice. Whether competing in a shooting competition or used on duty, these Rifle Scopes are designed to perform. With a low-profile design and Never-Lost locking windage and elevation knobs, the Steiner T6Xi 3-18x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP) ensures consistency on the field. Plus, you can instantly know click values through an innovative second rotation indication system. All T6Xi models include a throw lever for rapid magnification changes, even while wearing gloves, and feature a diopter locking ring to prevent inadvertent movement once the reticle is focused on the user's eye.![]()
Specifications for Steiner T6Xi 3-18x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP):
| Manufacturer: | Steiner |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 3 - 18 x |
| Reticle: | SCR2 MIL |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 3.2 - 9.7 mm |
| Illumination Color: | Green |
| Field of View, Linear: | 7 - 37 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.3 - 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 34.4 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 13.6 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 25 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2450 |
| Operating Temperature: | -13 - 145 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Country of Origin: | USA |
Features of Steiner T6Xi 3-18x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP):
- Locking windage and elevation turrets
- Low-profile never-lost turrets
- Second rotation indicator
- Locking diopter ring
- Optional throw lever
- Tenebraex cover.
Package Contents:
- Steiner T6Xi 3-18x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP)
Steiner T6Xi 3-18x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP) Orderable Models
List of Orderable Models
- Steiner T6Xi 3-18x56mm Tactical Rifle Scope, 34mm, FFP, SCR2 MIL Reticle, Black, 5119 , MPN: 5119 , UPC: 000381851192 , Code: ST-RS-T6XI56-5119
Steiner T6Xi 3-18x56mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP) Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Steiner T6Xi 3-18x56mm, 34mm Tube, First Focal Plane, Black, MSR2 MIL, Mil Rad, 5118 , MPN: 5118 , UPC: 000381851185 , Code: ST-RS-T6XI56-5118
