Tap Tap to Zoom
New Product
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Product Info for STNGR AR-15 .223 Wylde 16in M-LOK Complete Upper Receiver w/15in HWK Handguard, BCG & CH
Introducing the new STNGR Complete Upper. As the name suggests, it comes complete with all the parts needed to have you sending lead down range sooner. Perfect for those who want to save time with a truly plug-and-play solution.![]()
This complete upper uses a hybrid 223 Wylde barrel with 1:8 twist, performance Bolt Carrier Group (BCG), billet upper, mid-length gas system and is compatible with all mil-spec lowers.
Shop the new complete upper and join the SWARM!
Specifications for STNGR AR-15 .223 Wylde 16in M-LOK Complete Upper Receiver w/15in HWK Handguard, BCG & CH:
| Manufacturer: | STNGR |
| Caliber: | .223 Wylde |
| Barrel Length: | 16 in |
| Barrel Profile: | Standard |
| Gas System Length: | Mid Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Muzzle Device: | Flash Hider |
| Gun Model: | AR-15 |
| Fabric/Material: | Steel |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Handguard Length: | 15 in |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Gun Make: | AR Platform |
| Barrel Material: | 4150 CMV Steel |
| Weight: | 4.28 lb |
| Bolt Carrier Group Included: | MIL-SPEC |
| Charging Handle Included: | MIL-SPEC |
| Magazine Included: | No |
Features of STNGR .223 Wylde 16in M-LOK Complete Upper Receiver w/15in HWK Handguard, BCG & CH
- Billet Upper Receiver
- AR15 Charging Handle Forged
- Premium Phosphate M16 Bolt Carrier Group (BCG)
- 9310 Alloy Steel Bolt Case Hardened, Shot Peened, MPI
- 8620 Alloy Steel Carrier
- Low Profile Gas Block .750in, Set Screw
- Flash Hider- A2, Crush Washer
- Pin, Hinge, Dust Cover, Ejection Port, Spring
Package Contents:
- STNGR .223 Wylde 16in M-LOK Complete Upper Receiver w/15in HWK Handguard, BCG & CH
STNGR AR-15 .223 Wylde 16in M-LOK Complete Upper Receiver w/15in HWK Handguard, BCG & CH Orderable Models
List of Orderable Models
- STNGR AR-15 .223 Wylde 16in M-LOK Complete Upper Receiver w/15in HWK Handguard, BCG & CH, Black, Anodized, 15HM-UPPER , MPN: 15HM-UPPER , Code: 4MB-UFH-URH1-15HM-UPPER
- STNGR AR-15 .223 Wylde 16in M-LOK Complete Upper Receiver w/15in HWK Handguard, BCG & CH, Flat Dark Earth, Cerakote, 15HM-UPPER-FDE , MPN: 15HM-UPPER-FDE , Code: 4MB-UFH-URH1-15HM-UPPER-FDE
- STNGR AR-15 .223 Wylde 16in M-LOK Complete Upper Receiver w/15in HWK Handguard, BCG & CH, OD Green, Cerakote, 15HM-UPPER-ODG , MPN: 15HM-UPPER-ODG , Code: 4MB-UFH-URH1-15HM-UPPER-ODG