Tap Tap to Zoom
New Product
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Product Info for STNGR AR-15 5.56 NATO 11.5in M-LOK Complete Upper w/10.5in VLCN Handguard, BCG & CH
This VLCN complete upper for your AR pistol or SBR from STNGR has everything you need to take a complete lower to a full-fledged firearm fast. Perfect for those who want to save time with a truly plug-and-play solution. This upper features standard A2 flash hider, which provides excellent flash reduction and compensation.![]()
This complete upper uses a 11.5 inch 5.56 NATO barrel with 1:7 twist, performance Bolt Carrier Group (BCG), billet upper, carbine gas system and is compatible with all mil-spec lowers.
Shop the new complete upper and join the SWARM!
Specifications for STNGR AR-15 5.56 NATO 11.5in M-LOK Complete Upper w/10.5in VLCN Handguard, BCG & CH:
| Manufacturer: | STNGR |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO |
| Barrel Length: | 11.5 in |
| Barrel Profile: | Standard |
| Gas System Length: | Carbine Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-7 |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Muzzle Device: | Flash Hider |
| Gun Model: | AR-15 |
| Fabric/Material: | Steel |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Handguard Length: | 10.5 in |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Gun Make: | AR Platform |
| Barrel Material: | 4150 CMV Steel |
| Weight: | 3.5 lb |
| Bolt Carrier Group Included: | MIL-SPEC |
| Charging Handle Included: | MIL-SPEC |
| Magazine Included: | No |
Features of STNGR 5.56 NATO 11.5in M-LOK Complete Upper w/10.5in VLCN Handguard, BCG & CH
- Billet Upper Receiver
- AR15 Charging Handle Forged
- Premium Phosphate M16 Bolt Carrier Group (BCG)
- 9310 Alloy Steel Bolt Case Hardened, Shot Peened, MPI
- 8620 Alloy Steel Carrier
- Low Profile Gas Block .750in, Set Screw
- A2 Flash Hider with Crush Washer
- Pin, Hinge, Dust Cover, Ejection Port, Spring
Package Contents:
- STNGR 5.56 NATO 11.5in M-LOK Complete Upper w/10.5in VLCN Handguard, BCG & CH
STNGR AR-15 5.56 NATO 11.5in M-LOK Complete Upper w/10.5in VLCN Handguard, BCG & CH Orderable Models
List of Orderable Models
- STNGR AR-15 5.56 NATO 11.5in M-LOK Complete Upper w/10.5in VLCN Handguard, BCG & CH, Black, Anodized, STNGR-CU-P-VLCN-10-0 , MPN: STNGR-CU-P-VLCN-10-0 , Code: 4MB-UFH-URH9-STNGR-CU-P-VLCN-10-0
- STNGR AR-15 5.56 NATO 11.5in M-LOK Complete Upper w/10.5in VLCN Handguard, BCG & CH, OD Green, Cerakote, STNGR-CU-P-VLCN-10-0-ODG , MPN: STNGR-CU-P-VLCN-10-0-ODG , Code: 4MB-UFH-URH9-STNGR-CU-P-VLCN-10-0-ODG
- STNGR AR-15 5.56 NATO 11.5in M-LOK Complete Upper w/10.5in VLCN Handguard, BCG & CH, Flat Dark Earth, Cerakote, STNGR-CU-P-VLCN-10-0-FDE , MPN: STNGR-CU-P-VLCN-10-0-FDE , Code: 4MB-UFH-URH9-STNGR-CU-P-VLCN-10-0-FDE