Tap Tap to Zoom
New Product
Product Info for STNGR AR-15 5.56 NATO 11.5in M-LOK Complete Upper w/13.5in HWK Handguard, BCG & CH
This STNGR 12.5in complete upper is built for compact AR-15 pistol or SBR configurations where maneuverability matters but you still want solid 5.56 performance. The 12.5in barrel with a carbine gas system offers a smooth recoil impulse compared to shorter gas setups, while the 1:7 twist stabilizes a wide range of common bullet weights. Paired with the 13.5in HWK M-LOK handguard and a full M16-profile BCG, this upper arrives fully assembled and ready to drop onto any standard AR-15 lower.![]()
Specifications for STNGR AR-15 5.56 NATO 11.5in M-LOK Complete Upper w/13.5in HWK Handguard, BCG & CH:
| Manufacturer: | STNGR |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO |
| Barrel Length: | 12.5 in |
| Barrel Profile: | Standard |
| Gas System Length: | Carbine Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-7 |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Muzzle Device: | Flash Hider |
| Fabric/Material: | Steel |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Handguard Length: | 13.5 in |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Weight: | 3.5 lb |
| Barrel Material: | 4150 CMV Steel |
| Bolt Carrier Group Included: | MIL-SPEC |
| Charging Handle Included: | MIL-SPEC |
Features of STNGR 5.56 NATO 11.5in M-LOK Complete Upper w/13.5in HWK Handguard, BCG & CH
- Billet upper receiver with forward assist and dust cover installed
- Low-profile .750 steel gas block with carbine gas tube
- Premium phosphate M16 BCG with 9310 MPI bolt and forged charging handle included
- A2 flash hider with crush washer
- Compatible with mil-spec AR-15 lower receivers
Package Contents:
- STNGR 5.56 NATO 11.5in M-LOK Complete Upper w/13.5in HWK Handguard, BCG & CH
STNGR AR-15 5.56 NATO 11.5in M-LOK Complete Upper w/13.5in HWK Handguard, BCG & CH Orderable Models
List of Orderable Models
- STNGR AR-15 5.56 NATO 11.5in M-LOK Complete Upper w/13.5in HWK Handguard, BCG & CH, Black, Anodized, STNGR-CU-P-HWK-13-0 , MPN: STNGR-CU-P-HWK-13-0 , Code: 4MB-URC-URH6-STNGR-CU-P-HWK-13-0
- STNGR AR-15 5.56 NATO 11.5in M-LOK Complete Upper w/13.5in HWK Handguard, BCG & CH, Flat Dark Earth, Cerakote, STNGR-CU-P-HWK-13-0-FDE , MPN: STNGR-CU-P-HWK-13-0-FDE , Code: 4MB-URC-URH6-STNGR-CU-P-HWK-13-0-FDE
- STNGR AR-15 5.56 NATO 11.5in M-LOK Complete Upper w/13.5in HWK Handguard, BCG & CH, OD Green, Cerakote, STNGR-CU-P-HWK-13-0-ODG , MPN: STNGR-CU-P-HWK-13-0-ODG , Code: 4MB-URC-URH6-STNGR-CU-P-HWK-13-0-ODG