Tap Tap to Zoom
Streamlight TLR-4 & TLR-HP - All New in 2012! SHOT Show 2012
03:35
Buy Together and Save
The Streamlight Compact Tactical Weapon Light TLR-3 offers targeted light in low-light circumstances, and is specifically designed to fit the rails on sub-compact and compact weapons and full-size hand guns. Ready for use in seconds, these Pistol Weapon Lights from Streamlight are easily mounted to a wide variety of firearms and detached with a rail clamp that provides a one-handed, snap-on-and-tighten interface, while keeping hands safely away from the gun muzzle. Streamlight Rail Mounted Weaponlights TLR-3 are ideal for law enforcement, tactical and military personnel for identifying threats before taking action while on night patrol or for other low-light maneuvers. The Streamlight TLR-3 Weapon Light is also excellent for home defense purposes.![]()
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 125 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR2 |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Length: | 2.71 in |
| Weight: | 2.32 oz |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Finish: | Black |
| Included Accessories: | 6 Interchangeable Keys |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
| Blade Material: | Metal |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Overall Length: | 2.75 in |
| Fabric/Material: | Polymer |