Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Product Info for Streamlight E-Flood LiteBox Rechargeable Lantern, without Charger
Streamlight E-Flood LiteBox Rechargeable Lanterns are industrial-duty, rechargeable, portable lanterns featuring power LED technology for high brightness, long runtime and high reliability. The E-Flood Lite-Box Lanterns by Streamlight models use six (6) C4 LEDs and wide pattern reflectors to produce a uniform flood pattern. Jumper selectable high or low setting allows the selection of more light output or more runtime. Streamlight E-Flood LiteBox Lanterns have a high light output of 615 lumens (4,000 candela intensity) and a low output of 330 lumens (2,150 candela intensity). The runtime on these Streamlight Lanterns / Flashlights range from 8 hours on the highest setting, to 18 hours on the lowest. Powering the Streamlight E Flood Lite Box Lantern is a 6V battery (included). Protecting the lantern / flashlight from wear and tear is a High-impact ABS thermoplastic housing, with a rubberized impact bumper. Lastly, Streamlight E-Flood LiteBox Rechargeable Lanterns are backed by a limited lifetime warranty.![]()
Streamlight E-Flood LiteBox Rechargeable Lanterns are available in the following systems:
Power Failure System - beige (45817); comes with AC/DC chargers and "smart" power failure circuitry that automatically goes on when the power goes off.
Specifications for Streamlight E-Flood LiteBox Rechargeable Lantern, without Charger:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Work, Duty, Safety |
| Fabric/Material: | ABS Thermoplastic |
| Beam Color: | Cool White |
| Light Output: | 350 - 1500 lumens |
| Battery Life: | 7 - 17 hours |
| Charger Type: | No Charger |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 358 - 469 m |
| Diameter: | 5.1 in |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Lens Finish: | Scratch-resistant |
| Length: | 11.5 in |
| Width: | 7.5 in |
| Depth/Thickness: | 13 in |
| Height: | 9 in |
| Weight: | 126.4 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Package Type: | Box |
| Condition: | New |
Features of Streamlight E Flood Lite Box Rechargeable Lantern:
- Six (6) C4 LEDs, impervious to shock with a 50,000 hour lifetime
- 6 wide pattern parabolic reflectors produce a smooth flood pattern
- Optimized electronics provide regulated intensity
- Jumper selectable high or low setting to allow higher light output or longer run time
- Zero-maintenance, 6V, 12 amp-hour sealed lead acid battery is rechargeable up to 500 times
- Red and green LEDs give charge status
- Serialized for positive identification
- High impact ABS thermoplastic housing
- Available in international safety orange or high-visibility yellow
- Rubberized impact bumper, lens ring and cushioned-grip handle
- Fits existing LiteBox chargers
- IPX4 Rated for weather resistant operation
- Length: 11.5" Width: 5.1" Height: 7" Weight: 7.9 lbs.
- Optional shoulder strap, AC and DC charge cords and charge rack
Package Contents:
- Streamlight E-Flood LiteBox Rechargeable Flood Beam Lantern, without Charger
- Rechargeable battery
- Heavy duty shoulder strap
Streamlight E-Flood LiteBox Rechargeable Lantern, without Charger Orderable Models
List of Orderable Models
- Streamlight E-Flood LiteBox 1,500 Lumen Rechargeable Lantern, without Charger, Yellow, 45826 , MPN: 45826 , UPC: 080926458260 , Code: SQ-FL-EFLOODLITEBOX-45826
- Streamlight E-Flood LiteBox 1,500 Lumen Rechargeable Lantern, without Charger, Orange, 45806 , MPN: 45806 , UPC: 080926458062 , Code: SQ-FL-EFLOODLITEBOX-45806
Streamlight E-Flood LiteBox Rechargeable Lantern, without Charger Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Streamlight E-Flood LiteBox 1,500 Lumen Rechargeable Lantern, without Charger, Beige, 45816 , MPN: 45816 , UPC: 080926458161 , Code: SQ-FL-EFLOODLITEBOX-45816
