Tap Tap to Zoom
Product Info for Streamlight E-Spot LiteBox Rechargeable Lantern 120V AC/12V DC Standard System
The lightweight E-Spot LiteBox produces focused lighting using four LEDs with deep parabolic reflectors for a long-range, spot beam pattern. Its articulating head allows you to aim light right where it's needed, and its large push-button switch is easy to use with gloved hands.![]()
This industrial-duty, rechargeable lantern features a bright 1,500 lumens of light in a spot beam pattern that reaches 663 meters. This Standard System model includes the shoulder strap, AC and DC charge cords and charge rack.
Specifications for Streamlight E-Spot LiteBox Rechargeable Lantern 120V AC/12V DC Standard System:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Safety, Work |
| Fabric/Material: | ABS Thermoplastic |
| Beam Color: | Cool White |
| Light Output: | 350 - 1500 lumens |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 7 - 15 hours |
| Charger Type: | 12V DC Charger, 120V AC Charger |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 358 - 469 m |
| Diameter: | 5.1 in |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Lens Finish: | Scratch-resistant |
| Length: | 11.5 in |
| Width: | 7.5 in |
| Depth/Thickness: | 13 in |
| Height: | 9 in |
| Weight: | 126.4 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Package Type: | Box |
Features of Streamlight E-Spot LiteBox Rechargeable Spot Beam Lantern 120V AC/12V DC Standard System
- 1,500 lumens on high, 663 meter beam distance
- High-impact ABS thermoplastic with easy grip handle
- Choose low mode for a run time of 17.75 hours
- Swivel neck allows you to aim the beam where you need it
- IPX4 rated for weather resistant operation
- Multi-function push-button switch with battery life indicator
- Fits existing LiteBox mounting racks
Package Contents:
- Streamlight E-Spot LiteBox Rechargeable Spot Beam Lantern 120V AC/12V DC Standard System
- Rechargeable battery
- 120V AC/12V DC Charge Cords
- Charge Rack
- Shoulder Strap
Streamlight E-Spot LiteBox Rechargeable Lantern 120V AC/12V DC Standard System Orderable Models
List of Orderable Models
- Streamlight E-Spot LiteBox 1500 Lumens Rechargeable Lantern Standard System, 120V AC/12V DC, Shoulder Strap & Mounting Rack, Orange, 45851 , MPN: 45851 , UPC: 080926458512 , Code: SQ-FL-ESPOTLITEBOX1-45851
- Streamlight E-Spot LiteBox 1500 Lumens Rechargeable Lantern Standard System, 120V AC/12V DC, Shoulder Strap & Mounting Rack, Yellow, 45871 , MPN: 45871 , UPC: 080926458710 , Code: SQ-FL-ESPOTLITEBOX1-45871
Streamlight E-Spot LiteBox Rechargeable Lantern 120V AC/12V DC Standard System Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Streamlight E-Spot Litebox Rechargeable Lantern Standard System, 540 Lumen Led, 22060 - Iec Type A 100V Ac Charge Cord, 12V Dc Mount Rack, Orange, 45854 , MPN: 45854 , Code: SQ-FL-ESPOTLITEBOX1-45854
- Streamlight E-Spot Litebox Rechargeable Lantern Standard System, 540 Lumen Led, 22060 - Iec Type A 100V Ac Charge Cord, 12V Dc Mount Rack, Yellow, 45874 , MPN: 45874 , Code: SQ-FL-ESPOTLITEBOX1-45874
- Streamlight E-Spot Litebox Rechargeable Lantern Standard System, 540 Lumen Led, 22061 - Iec Type C 230V Ac Charge Cord, 12V Dc Mount Rack, Yellow, 45872 , MPN: 45872 , UPC: 80926458727 , Code: SQ-FL-ESPOTLITEBOX1-45872
- Streamlight E-Spot Litebox Rechargeable Lantern Standard System, 540 Lumen Led, 22062 - Iec Type G 240V Ac Charge Cord, 12V Dc Mount Rack, Yellow, 45873 , MPN: 45873 , UPC: 80926458734 , Code: SQ-FL-ESPOTLITEBOX1-45873
- Streamlight E-Spot Litebox Rechargeable Lantern Standard System, 540 Lumen Led, 22062 - Iec Type G 240V Ac Charge Cord, 12V Dc Mount Rack, Orange, 45853 , MPN: 45853 , UPC: 80926458536 , Code: SQ-FL-ESPOTLITEBOX1-45853
- Streamlight E-Spot Litebox Rechargeable Lantern Standard System, 540 Lumen Led, 22061 - Iec Type C 230V Ac Charge Cord, 12V Dc Mount Rack, Orange, 45852 , MPN: 45852 , UPC: 80926458529 , Code: SQ-FL-ESPOTLITEBOX1-45852