1 of 2 images
Streamlight ProTac 2AA Tactical Handheld Flashlight w/ 2 AA Alkaline Batteries and Holster, Coyote, 88072
2 of 2 images
Streamlight ProTac 2AA Tactical Handheld Flashlight w/ 2 AA Alkaline Batteries and Holster, Coyote, 88072
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
Customer Reviews
Helpful Positive Review
I use this flashlight to pre and post flight our aircraft. It fits perfectly in my 5.11 brief case. With about 3 months of daily use, the batteries seem to be holding up. I programmed the switch for low beamon first click, which is pretty cool....
Read More...
1/1 found this helpful
Read More...
- Color:
- Coyote
- Light Output:
- 18 lumens, 270 lumens
- Battery Type:
- AA
- Included Accessories:
- Nylon Holster, Two AA Alkaline Batteries
Code: SQ-FL-PT2ATHF-88072
MPN: 88072
UPC: 080926880726
List: $92.49Save 30%
$64.79
Product Info for Streamlight ProTac 2AA Tactical Handheld Flashlight w/ 2 AA Alkaline Batteries and Holster
ProTac 2AA with alkaline batteries and holster - Clam - Coyote![]()
Specifications for Streamlight ProTac 2AA Tactical Handheld Flashlight w/ 2 AA Alkaline Batteries and Holster:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Tactical, Duty |
| Color: | Coyote |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Light Output: | 270 lumens, 18 lumens |
| Battery Quantity: | 2 |
| Battery Life: | 2 - 43 hours |
| Beam Distance: | 40 - 130 m |
| Length: | 6.14 in |
| Weight: | 3.4 oz |
| Battery Type: | AA |
| Included Accessories: | Two AA Alkaline Batteries, Nylon Holster |
Features of Streamlight ProTac 2AA Tactical Handheld Flashlight w/ 2 AA Alkaline Batteries and Holster:
- A versatile, pocket sized light with 270 lumens of bright light
- TEN-TAP Programming allows selection of three different operating programs
- IPX7 waterproof to 1m for 30 minutes; 2m impact resistance tested
- Includes two AA alkaline batteries and nylon holster
Package Contents:
- Streamlight ProTac 2AA Tactical Handheld Flashlight
- (x2) AA Alkaline Batteries
- Holster
Streamlight ProTac 2AA Tactical Handheld Flashlight w/ 2 AA Alkaline Batteries and Holster Orderable Models
List of Orderable Models
- Streamlight ProTac 2AA Tactical Handheld Flashlight w/ 2 AA Alkaline Batteries and Holster, Coyote, 88072 , MPN: 88072 , UPC: 080926880726 , Code: SQ-FL-PT2ATHF-88072
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare
