Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 270 lumens
- Bulb Type:
- LED
- Additional Features:
- Strobe
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- AA
Code: SQ-FL-88033
MPN: 88033
UPC: 080926880337
Product Info for Streamlight PT Professional Tactical Series 2AA LED Flashlight
The Streamlight PT Professional Tactical Series 2AA LED Flashlight is a reliable portable lighting solution to keep in your car, home or by your side. Streamlight designed these Police & Duty Flashlights with a rugged anodized aluminum body that's completely IPX7 waterproof for use in any weather conditions, and the lens is crafted from impact-resistant tempered glass that holds strong if dropped. This Streamlight ProTac Tactical Handheld Flashlight can reach up to 270 lumens, and there is also a low setting for longer run time and a strobe setting for disorienting attackers. Easily activate the light with the push-button tail switch to gain a bright beam for navigating dark environments. Pick up this Streamlight ProTac 2AA LED Flashlight to improve your vision in low-light scenarios.![]()
Specifications for Streamlight PT Professional Tactical Series 2AA LED Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Duty, Tactical |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 270 lumens |
| Battery Quantity: | 2 |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 40 - 130 m |
| Length: | 6.14 in |
| Weight: | 3.4 oz |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Additional Features: | Strobe |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | AA |
Features of Streamlight PT Professional Tactical Series 2AA LED Flashlight:
- Multi-function push-button tail switch
- Removable pocket clip
- Anti-roll head design
- Impact-resistant tempered glass lens
- Durable, anodized aluminum construction
- Uses two AA alkaline batteries
- Ten-Tap Programming with choice of three operating modes: high/strobe/low
- Optimized electronics provide regulated intensity
- LED solid state power regulation provides maximum light output throughout battery life
- IPX7 waterproof to 1 meter for 30 minutes
- Serialized for positive identification
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Streamlight PT Professional Tactical Series 2AA LED Flashlight
- 2x AA Alkaline Batteries
- Nylon Holster
Streamlight PT Professional Tactical Series 2AA LED Flashlight Orderable Models
List of Orderable Models
- Streamlight PT Professional Tactical Series 2AA LED Flashlight, Black, 88033 , MPN: 88033 , UPC: 080926880337 , Code: SQ-FL-88033
