Tap Tap to Zoom
Product Info for Streamlight PROTAC AA/USB-Rechargeable 550 Lumens LED Flashlight
The ProTac 2AA-X USB is a slim, tactical flashlight that uses a USB-C rechargeable battery pack and can also accept two AA alkaline batteries as a backup. About the size of a marker, it conveniently fits in your pocket and produces 550 lumens. Producing 550 lumens and 10,250 candela, the ProTac 2AA-X USB flashlight uses Streamlight's proprietary protected lithium polymer USB-C rechargeable battery pack. It also accepts two (2) AA disposable batteries creating 270 lumens and 5,000 candela. This light features a tail cap switch for momentary or constant on operation and three different user-selectable programs.![]()
Specifications for Streamlight PROTAC AA/USB-Rechargeable 550 Lumens LED Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Everyday Carry |
| Finish: | Anodized |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 550 lumens |
| Battery Quantity: | 2 |
| Battery Life: | 2.25 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 203 m |
| Bezel Diameter: | 0.9 in |
| Lens Material: | Glass |
| Length: | 6 in |
| Weight: | 3.5 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Battery Type: | AA, Rechargeable |
Package Contents:
- Streamlight PROTAC AA/USB-Rechargeable 550 Lumens LED Flashlight