02:32
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Streamlight ProTac HP-X // ProTac HP-X USB: Multi-Function, 105,000 Candela Tactical Flashlight
1 of 2 images
Streamlight ProTac HP-X USB SL-B26 Battery Pack Li-Ion 800 Lumens Flashlights, Black, 89022
2 of 2 images
Streamlight Pro-Tac HP-X USB SL-B26 800 Lumens LED Flashlight, Black, 89022
Tap Tap to Zoom
Documents
Questions & Answers
In Stock
2 Models AvailableCondition
All
Condition Details
All
Condition Quality
All
Search
List: $198.21Save 49%
$101.99
List: $198.21Save 41%
$117.79
Product Info for Streamlight Pro-Tac HP-X USB SL-B26 800 Lumens LED Flashlight
The ProTac HP-X USB is a multi-function, 105,000 candela tactical flashlight with extreme beam reach to penetrate through smoke, fog, and photonic barriers at long distances.![]()
Specifications for Streamlight Pro-Tac HP-X USB SL-B26 800 Lumens LED Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Tactical |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Durable Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 800 lumens |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 2 - 31 hours |
| Charger Type: | USB |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 648 m |
| Diameter: | 0.94 in |
| Bezel Diameter: | 1.38 in |
| Lens Material: | Glass |
| Lens Finish: | Anti-Reflective Coating |
| Length: | 5.55 in |
| Weight: | 5.9 oz |
| Weather Resistance: | Dustproof, Impact Resistant |
| Water Resistant Mark: | 2 m |
| Water Resistance Level: | IP68 |
| Battery Type: | SL-B26 |
Features of Streamlight Pro-Tac HP-X USB SL-B26 800 Lumens LED Flashlight
- 105,000 candela / 648 meter beam distance
- Unique blend of portability and powerful, high-candela performance
- TEN-TAP Programmable Choose from three user-selectable programs: 1) high/strobe/low 2) high only 3) low/medium/high
Package Contents:
- Streamlight Pro-Tac HP-X USB SL-B26 800 Lumens LED Flashlight
- SL-B26 Battery Pack
- USB Cord
- Holster
Streamlight Pro-Tac HP-X USB SL-B26 800 Lumens LED Flashlight Orderable Models
List of Orderable Models
- USED, Streamlight Pro-Tac HP-X USB SL-B26 800 Lumens LED Flashlight, Black, 89022 , MPN: 89022-EDEMO , Code: SQ-FL-SLFLTC-89022-EDEMO-RE-B
- Streamlight Pro-Tac HP-X USB SL-B26 800 Lumens LED Flashlight, Black, 89022 , MPN: 89022 , Code: SQ-FL-SLFLTC-89022
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare