1 of 4 images
Streamlight Sidewinder Boot 2 x AA LED Military Flashlight, 7 - 55 Lumens, Coyote, 14975
2 of 4 images
Streamlight Sidewinder Boot 2 x AA LED Military Flashlight, 7 - 55 Lumens, Coyote, 14975
3 of 4 images
Streamlight Sidewinder Boot 2 x AA LED Military Flashlight, 7 - 55 Lumens, Coyote, 14975
4 of 4 images
Streamlight Sidewinder Boot 2 x AA LED Military Flashlight, 7 - 55 Lumens, Coyote, 14975
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
Customer Reviews
Helpful Positive Review
While it's a nice light, it's nothing like the full sized Sidewinder. It's smaller, including the reflector and not the same material. The light has high/low not 4 steps, and the only other function is red by sliding the filter over. That being said,...
Read More...
2/2 found this helpful
Read More...
- Color:
- Coyote
- Beam Color:
- Red, White
- Light Output:
- 55 lumens
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- AA
- Condition:
- New
Code: SQ-FL-SWBT-14975
MPN: 14975
UPC: 080926149755
List: $56.63Save 26%
$41.99
Product Info for Streamlight Sidewinder Boot 55 Lumen LED Military Flashlight
The Sidewinder Boot is the new standard flashlight for boot camp, recruit/basic training and wherever extra military instruction occurs.![]()
Specifications for Streamlight Sidewinder Boot 55 Lumen LED Military Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Military, Law Enforcement, Work |
| Color: | Coyote |
| Fabric/Material: | Polymer |
| Beam Color: | Red, White |
| Light Output: | 55 lumens |
| Battery Life: | 8 - 90 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Beam Distance: | 63 m |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Lens Finish: | Scratch Resistant Coating |
| Length: | 1.86 in |
| Weight: | 3.52 oz |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | AA |
| Condition: | New |
Features of Streamlight Sidewinder Boot 55 Lumen LED Military Flashlight
- White LED w/ high & low modes:
- - High: 55 lumens; 63m beam; runs 8 hours (additional 20 hours at 7 lumens)
- - Low: 7 lumens; 24m beam; runs 90 hours
- Integrated slide-in-place red filter
- Uses two (easy to find) AA alkaline batteries; also accepts two AA lithium batteries for extended operation in extreme temperature environments (-40F to 150F)
- Tactile battery polarity indication on body facilitates battery replacement in the dark
- Battery compartment cap hinged to prevent loss
- Multi-function push-button power switch
- Cord attachment holes provided in battery compartment cover capable of supporting 25 lb (11kg) of load
- High-impact, super-tough polymer body offers exceptional durability
- Durable Belt/Clothing clip with integral helmet mount features
- Weight: 3.52 oz (100 g) with alkaline batteries (included with purchase); 2.88 oz. (82 g) with lithium batteries
Package Contents:
- Streamlight Sidewinder Boot 55 Lumen LED Military Flashlight
- 2 x AA Alkaline Batteries
Streamlight Sidewinder Boot 55 Lumen LED Military Flashlight Orderable Models
List of Orderable Models
- Streamlight Sidewinder Boot 2 x AA LED Military Flashlight, 7 - 55 Lumens, Coyote, 14975 , MPN: 14975 , UPC: 080926149755 , Code: SQ-FL-SWBT-14975
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare
