Tap Tap to Zoom
- Color:
- Military
- Light Output:
- 55 lumens
- Bulb Type:
- C4 LED
- Battery Type:
- CR123A
- Included Accessories:
- Battery 3V CR123A lithium
Code: SQ-FL-SICOIIHAFRLI-14515
MPN: 14515
UPC: 080926145153
Product Info for Streamlight Sidewinder Compact II Hands Free Light
Sidewinder Compact II- Military Model Ultra-compact, high performance, multi-source LED flashlight. Each LED features 4 levels of increased output intensities: Low, Medium, Medium-High, High, plus Strobe.![]()
Specifications for Streamlight Sidewinder Compact II Hands Free Light:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Duty, Tactical |
| Color: | Military |
| Light Output: | 55 lumens |
| Battery Life: | 6 - 100 hours |
| Bulb Type: | C4 LED |
| Beam Distance: | 69 m |
| Weather Resistance: | Rain Resistant |
| Battery Type: | CR123A |
| Included Accessories: | Battery 3V CR123A lithium |
Features of Streamlight Sidewinder Compact II Hands Free Light:
- Uses one 3V CR123A lithium battery
- Also accepts 1 AA lithium battery or 1 AA alkaline battery.
- White LED
- impervious to shock with 50,000 hour lifetime.
- 5mm Blue LED
- 470 nm peak wavelength
- impervious to shock with 100,000 hour lifetime.
- 5mm IR LED
- 880 nm peak wavelength
- impervious to shock with 100,000 hour lifetime.
- 5mm Red LED
- 630 nm peak wavelength
- impervious to shock with 100,000 hour lifetime.
- 3 meter impact resistance tested.
- IPX7/waterproof to 1 meter for 30 minutes
- O-Ring and gasket sealed openings
- Meets MIL-STD-810F
- Method 512.4.
- Pull-to-turn rotary selector knob prevents accidental mode changes and allows selection of LED color.
- Rubber dome actuator and 4 position pull-to-turn locking rotary selector knob with IR LED tactile indicator provides easy operation even when wearing heavy gloves.
- Powers on at low output and progresses to high intensity in four discrete steps.
- IR Safe mode prevents accidental activation and battery depletion while in IR mode.
- Double-click push button to initiate strobe (all LED colors have a strobe function).
- 185dg tilting body
- Rotates 360dg on helmet mount.
- Durable clip attaches to helmet
- headstrap or MOLLE vest.
- Cord attachment hole provided in clip capable of supporting 25lbs of load.
- Assembled in USA
- Included Accessories:
- NVG mount (works with DoD
- NATO and ISAF combat helmets) and one CR123A lithium battery
Package Contents:
- Streamlight Sidewinder Compact II Hands Free Light
Streamlight Sidewinder Compact II Hands Free Light Orderable Models
List of Orderable Models
- Streamlight Sidewinder Compact Ii Hands Free Light, Military Model, 14515 , MPN: 14515 , UPC: 080926145153 , Code: SQ-FL-SICOIIHAFRLI-14515
