Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Show with deals only:
Product Info for Streamlight Stinger HPL Flashlight
Illuminate the unknown and prepare yourself for adventure when you bring the Streamlight Stinger HPL Flashlight on your next trip. Rugged and durable enough to withstand any trip through the great outdoors, these Flashlights from the exploration experts at Streamlight is IPX-4 water-resistant and features an unbreakable and scratch resistant polycarbonate lens housed in an aircraft aluminum body. The C4 LED Technology offers a 50,000 hour lifetime and the 4 output options make achieving the perfect amount of illumination easier than ever with the Streamlight Stinger HPL Long Range Flashlight. With incredibly quick rechargeable batteries, the Streamlight Stinger HPL Rechargeable Flashlight is optimized to shine its best in all situations.![]()
Specifications for Streamlight Stinger HPL Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Flashlight Application: | Casual, Work |
| Color: | Black |
| Finish: | Rubberized |
| Fabric/Material: | Machined Aircraft Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 800 lumens |
| Bulb Type: | C4 LED |
| Beam Distance: | 219 - 438 m |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Lens Finish: | Scratch Resistant Coating |
| Length: | 9.23 in |
| Weight: | 13.06 oz |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | NiMH |
| Package Type: | Box |
| Condition: | New |
| Lumen Range: | 200 - 800 lumens |
| Overall Length: | 9.25 in |
Features of Streamlight Stinger HPL Water Resistant Flashlight:
- Deep-dish parabolic reflector produces a long range targeting beam with optimum peripheral illumination to aid in navigation. Optimized electronics provide regulated intensity.
- IPX-4 water-resistant.
- LED charge-continuity indicator, compact.
- 3 meter impact resistance tested.
- Snap-in charger holder that mounts in any position.
- Serialized for positive identification.
- Limited lifetime warranty.
Package Contents:
- Streamlight Stinger HPL Flashlight
Streamlight Stinger HPL Flashlight Orderable Models
List of Orderable Models
- Streamlight Stinger HPL Flashlight, Rechargeable, 800 Lumen, w/120V AC/12V DC Smart Charge, 75763 , MPN: 75763 , UPC: 080926757639 , Code: SQ-FL-HPLF-75763
- Streamlight Stinger HPL Flashlight, Rechargeable, 800 Lumen, w/o Charger, 75980 , MPN: 75980 , UPC: 080926759800 , Code: SQ-FL-HPLF-75980
- Streamlight Stinger HPL Flashlight, Rechargeable, 800 Lumen, w/12V DC Smart Charge, 75799 , MPN: 75799 , UPC: 80926757998 , Code: SQ-FL-HPLF-75799
- Streamlight Stinger HPL Flashlight, Rechargeable, 800 Lumen, w/120V AC Smart Charge, 75761 , MPN: 75761 , UPC: 080926757615 , Code: SQ-FL-HPLF-75761
- Streamlight Stinger HPL Flashlight, Rechargeable, 800 Lumen, w/120V AC/12V DC PiggyBack Smart Charge, 75782 , MPN: 75782 , UPC: 080926757820 , Code: SQ-FL-HPLF-75782
Streamlight Stinger HPL Flashlight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Streamlight Stinger HPL Flashlight, Rechargeable, 800 Lumen White Led, 240V Ac Charge Cord, 75375 - Nimh Battery Stick, Smart Charger, Black, 75778 , MPN: 75778 , Code: SQ-FL-HPLF-75778
- Streamlight Stinger HPL Flashlight, Rechargeable, 800 Lumen White Led, 230V Ac Charge Cord, 75375 - Nimh Battery Stick, Smart Charger, Black, 75981 , MPN: 75981 , UPC: 80926759817 , Code: SQ-FL-HPLF-75981
- Streamlight Stinger HPL Flashlight, Rechargeable, 800 Lumen White Led, 100V Ac Charge Cord, 75375 - Nimh Battery Stick, Smart Charger, Black, 75757 , MPN: 75757 , UPC: 80926757578 , Code: SQ-FL-HPLF-75757
- Stinger HPL Long-Range Rechargeable Flashlight 740 Lumens - 120V AC/12V DC Fast Charge , MPN: 75785 , UPC: 080926757851 , Code: SQ-FL-HPLF-75785
- Streamlight Stinger Hpl Led Flashlight, Rechargeable, 800 Lumen White Led, 100V Ac Charge Cord, 12V Dc, 75375 - Nimh Battery Stick, Smart Charger, Black, 75758 , MPN: 75758 , Code: SQ-FL-HPLF-75758
- Streamlight Stinger HPL Flashlight, Rechargeable, 800 Lumen White Led, 230V Ac Charge Cord, 12V Dc, 75375 - Nimh Battery Stick, Smart Charger, Black, 75982 , MPN: 75982 , UPC: 80926759824 , Code: SQ-FL-HPLF-75982
- Streamlight Stinger HPL Flashlight, Rechargeable, 800 Lumen White Led, 240V Ac Charge Cord, 12V Dc, 75375 - Nimh Battery Stick, Smart Charger, Black, 75779 , MPN: 75779 , UPC: 80926757790 , Code: SQ-FL-HPLF-75779
- Streamlight Stinger HPL Flashlight, Rechargeable, 800 Lumen White Led, 100V Ac Charge Cord, Piggy Back, Smart Charger, Black, 75771 , MPN: 75771 , UPC: 80926757714 , Code: SQ-FL-HPLF-75771
