Tap Tap to Zoom
Product Info for Streamlight TLR-7 Hl-X USB Multi-Fuel Rail-Mounted Flashlight
The TLR-7 HL-X USB high-lumen, multi-fuel, rail-mounted light is engineered to produce a longer reaching, tighter beam. It accepts either Streamlights SL-B9 USB-C rechargeable protected lithium-ion battery pack or a single CR123A lithium battery. Interchangeable rear paddle switches accommodate your shooting style.![]()
Specifications for Streamlight TLR-7 Hl-X USB Multi-Fuel Rail-Mounted Flashlight:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 1000 lumens |
| Battery Type: | CR123A |
| Beam Color: | White |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 297 m |
| Housing/Frame Material: | Aluminum |
| Length: | 2.9 in |
| Weight: | 2.88 oz |
| Battery Life: | 1.5 hours |
| Finish: | Anodized |
| Lens Material: | Glass |
| Battery Quantity: | 1 |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
| Flashlight Application: | Tactical |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
Features of Streamlight TLR-7 Hl-X USB Multi-Fuel Rail-Mounted Flashlight
- Ambidextrous rear paddle switches with HIGH and LOW options
- Safe-off feature prevents accidental activation; saves batteries
- Rail grip clamp securely attaches/detaches without putting your hands in front of the muzzle
- Durable, anodized machined aluminum construction
- User-enabled strobe function
- IPX7 waterproof to 1m for 30 minutes
- SL-B9 battery packs available as 2PK or 8PK accessories
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Streamlight TLR-7 Hl-X USB Multi-Fuel Rail-Mounted Flashlight
- (1) SL-B9 USB Rechargeable Lithium-Ion Battery
- Key Kit
- Interchangeable High And Low Switches
Streamlight TLR-7 Hl-X USB Multi-Fuel Rail-Mounted Flashlight Orderable Models
List of Orderable Models
- Streamlight TLR-7 Hl-X USB Multi-Fuel Rail-mounted Flashlight, Sl-b9, White, 1000 Lumens, Black, 69458 , MPN: 69458 , UPC: 080926694583 , Code: SQ-FLW-STRE-694589TLR7-69458
- Streamlight TLR-7 Hl-X USB Multi-Fuel Rail-Mounted Flashlight, Sl-b9, White, 1000 Lumens, Flat Dark Earth, 69459 , MPN: 69459 , UPC: 080926694590 , Code: SQ-FLW-STRE-694589TLR7-69459
Streamlight TLR-7 Hl-X USB Multi-Fuel Rail-Mounted Flashlight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Streamlight TLR-7 Hl-X USB Multi-Fuel Rail-mounted Flashlight, Sl-b9, White, 1000 Lumens, Black, 69458 , MPN: 69458-EDEMO , Code: SQ-FLW-STRE-694589TLR7-69458-EDEMO-SC-D
- USED, Streamlight TLR-7 Hl-X USB Multi-Fuel Rail-Mounted Flashlight, Sl-b9, White, 1000 Lumens, Flat Dark Earth, 69459 , MPN: 69459-EDEMO , Code: SQ-FLW-STRE-694589TLR7-69459-EDEMO-IN-D
- USED, Streamlight TLR-7 Hl-X USB Multi-Fuel Rail-mounted Flashlight, Sl-b9, White, 1000 Lumens, Black, 69458 , MPN: 69458-EDEMO , Code: SQ-FLW-STRE-694589TLR7-69458-EDEMO-IN-C
- DEMO, Streamlight TLR-7 Hl-X USB Multi-Fuel Rail-mounted Flashlight, Sl-b9, White, 1000 Lumens, Black, 69458 , MPN: 69458-DEMO , Code: SQ-FLW-STRE-694589TLR7-69458-DEMO
- USED, Streamlight TLR-7 Hl-X USB Multi-Fuel Rail-Mounted Flashlight, Sl-b9, White, 1000 Lumens, Flat Dark Earth, 69459 , MPN: 69459-EDEMO , Code: SQ-FLW-STRE-694589TLR7-69459-EDEMO-IN-C
- USED, Streamlight TLR-7 Hl-X USB Multi-Fuel Rail-mounted Flashlight, Sl-b9, White, 1000 Lumens, Black, 69458 , MPN: 69458-EDEMO , Code: SQ-FLW-STRE-694589TLR7-69458-EDEMO-DF-C
- USED, Streamlight TLR-7 Hl-X USB Multi-Fuel Rail-mounted Flashlight, Sl-b9, White, 1000 Lumens, Black, 69458 , MPN: 69458-EDEMO , Code: SQ-FLW-STRE-694589TLR7-69458-EDEMO-IN-D
- USED, Streamlight TLR-7 Hl-X USB Multi-Fuel Rail-mounted Flashlight, Sl-b9, White, 1000 Lumens, Black, 69458 , MPN: 69458-EDEMO , Code: SQ-FLW-STRE-694589TLR7-69458-EDEMO-RE-C
- USED, Streamlight TLR-7 Hl-X USB Multi-Fuel Rail-mounted Flashlight, Sl-b9, White, 1000 Lumens, Black, 69458 , MPN: 69458-EDEMO , Code: SQ-FLW-STRE-694589TLR7-69458-EDEMO-RE-B
- USED, Streamlight TLR-7 Hl-X USB Multi-Fuel Rail-Mounted Flashlight, Sl-b9, White, 1000 Lumens, Flat Dark Earth, 69459 , MPN: 69459-EDEMO , Code: SQ-FLW-STRE-694589TLR7-69459-EDEMO-OB-B
- USED Streamlight TLR-7 Hl-X USB Multi-Fuel Rail-Mounted Flashlight, Sl-b9, White, 1000 Lumens, Flat Dark Earth, 69459, EDEMO2, Used, Condition Fair , MPN: 69459-EDEMO2 , Code: SQ-FLW-STRE-694589TLR7-69459-EDEMO2
- DEMO, Streamlight TLR-7 Hl-X USB Multi-Fuel Rail-Mounted Flashlight, Sl-b9, White, 1000 Lumens, Flat Dark Earth, 69459 , MPN: 69459-DEMO , Code: SQ-FLW-STRE-694589TLR7-69459-DEMO
- USED Streamlight TLR-7 Hl-X USB Multi-Fuel Rail-Mounted Flashlight, Sl-b9, White, 1000 Lumens, Flat Dark Earth, 69459, EDEMO1, Used, Condition Like New , MPN: 69459-EDEMO1 , Code: SQ-FLW-STRE-694589TLR7-69459-EDEMO1
