Tap Tap to Zoom
Read More...
- Color:
- Yellow
- Light Output:
- 150 lumens
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Bulb Type:
- LED
- Package Type:
- Box
Code: SQ-H6-STR209-61463
MPN: 61463
UPC: 080926614635
Product Info for Streamlight USB HAZ-LO Intrinsically Safe Headlamps
The USB HAZ-LO intrinsically safe headlamp is an ideal headlamp for those in potentially hazardous work environments, with the added feature of USB rechargeability. With Class I, Div. 1 safety ratings, the dual beam headlamp has three output modes to cover a variety of tasks: Spot for a focused beam, Flood for tasks at arm's length and a Combo setting for even more light output. An extended runtime of 7 to 13 hours will last throughout your entire shift. Comes with both an elastic head strap and a rubber hard hat strap, as well as fasteners for strapless mounting to a hard hat.![]()
A rechargeable headlamp with CLASS I, DIV 1 safety ratings. Three lighting modes cover a variety of tasks: spot for a focused beam, flood for soft area illumination that wont tire your eyes and spot/flood combo for even more light output. The powerful lithium ion battery extends runtime so your light lasts throughout your workday or night.
Specifications for Streamlight USB HAZ-LO Intrinsically Safe Headlamps:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Color: | Yellow |
| Light Output: | 150 lumens |
| Application: | Running, Biking, Camping, Hiking |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Bulb Type: | LED |
| Fabric/Material: | Thermoplastic Construction with Polycarbonate Lenses |
| Weight: | 4.1 oz |
| Battery Life: | 7+ hours |
| Beam Distance: | 89 m |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Water Resistant Mark: | 2 m |
| Package Type: | Box |
| Power: | 120 volts |
Features of Streamlight USB HAZ-LO Intrinsically Safe Headlamps
- Three modes: spot/flood combo for increased light output, spot for distance, flood for area illumination
- Spot/flood combo: 250 lumens; runs 7 hours
- Spot: 190 lumens; 89m beam; runs 7.5 hours
- Flood: 120 lumens; 19m beam; runs 13 hours
- Multi-function push-button switch
- USB rechargeable; lithium ion battery charges in 4.5 hours
- Features charge indicator
- Tough thermoplastic construction with polycarbonate lenses
- Tilting head reduces neck fatigue
- Sits tight against a hard hat, and flood beam is designed to allow for shadow free operation when on a hard hat
- IP67 rated; dust-tight and waterproof to 1m for 30 minutes; 2m impact resistance tested
- T4 temperature classification rating
- Includes USB cord, elastic head strap, rubber hard hat strap and 3M Dual Lock reclosable fasteners for strapless mounting to hard hats
- 4.1 oz (116.2 grams) with battery
- Intrinsically safe, Class I, II, Division 1, Groups A, B, C, D, E, F, G; Class III; Class 1, Zone 0, Group IIC, T-Code: T4
Package Contents:
- Streamlight USB HAZ-LO Intrinsically Safe Headlamps
- Rechargeable battery
- 120V AC charger
- Elastic headstrap
- Rubber hard hat strap
- 3M Dual Lock reclosable fasteners
Streamlight USB HAZ-LO Intrinsically Safe Headlamps Orderable Models
List of Orderable Models
- Streamlight USB HAZ-LO Intrinsically Safe Headlamp, 120V AC, Box, Yellow, 61463 , MPN: 61463 , UPC: 080926614635 , Code: SQ-H6-STR209-61463
