Tap Tap to Zoom
Prices and availability subject to change.
Product Info for Strider Knives PT 2.75in Folding Knife
The Strider PT knife is an example of the quality and craftsmanship you can expect from Strider Knives. The black finish CPM-S30V blade is flat ground and is razor sharp. The front is marked STRIDER and the back has the logo. Includes dual heat treated stainless steel studs and oval thumb hole opener. The top of the knife features thumb ramp notching where the frame meets the blade spine for extra grip. The over-sized pivot adds to the robustness of this knife.![]()
Specifications for Strider Knives PT 2.75in Folding Knife:
| Manufacturer: | Strider Knives |
| Blade Length: | 2.75 in |
| Blade Material: | CPM S30V |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 6.5 in |
| Blade Shape: | Spear Point |
| Handle Material: | G-10 |
| Blade Thickness: | 0.13 in |
| Lock Type: | Frame Lock |
| Blade Grind: | Flat |
| Weight: | 2.5 oz |
| Opening Method: | Thumb Hole |
| Handle Length: | 3.75 in |
| Hand: | Right |
| Quantity: | 1 |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Application: | Outdoor, Work, Everyday, Casual |
| Style: | Original |
| Fit: | Regular |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Age Group: | Adults |
| General Application: | Casual, Outdoor |
| Size: | 6.5 in |
| Blade Type: | Folding Blade |
| Gender: | Unisex |
Package Contents:
- Strider Knives PT 2.75in Folding Knife
Strider Knives PT 2.75in Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Strider Knives PT Folding Knife, 2.75in, CPM S30V, Spear Point Blade, G-10, Brown Handle, Brown/Black, 6.50 inch, BHQ-9328 , MPN: BHQ-9328 , Code: 6FI-KN-4BDA1B71-BHQ-9328
- Strider Knives PT Folding Knife, 2.75in, CPM S30V, Spear Point Blade, G-10, Black Handle, Black/Black, 6.50 inch, BHQ-9327 , MPN: BHQ-9327 , Code: 6FI-KN-4BDA1B71-BHQ-9327
- Strider Knives PT Folding Knife, 2.75in, CPM S30V, Spear Point Blade, G-10, Black Handle, Black/Gray, 6.50 inch, BHQ-17856 , MPN: BHQ-17856 , Code: 6FI-KN-4BDA1B71-BHQ-17856


























































