Tap Tap to Zoom
Prices and availability subject to change.
Product Info for Strider Knives SMF 3.875in Folding Knife
The SMF is a prime example of the quality and craftsmanship you can expect from Strider Knives. The CPM-S30V blade is full-flat ground and is razor sharp with a gray/stonewashed tiger stripe finish. The front is marked STRIDER and the back has the logo. Includes dual heat treated stainless steel thumb studs and oval thumb hole opener. The top of the knife features thumb ramp notching where the frame meets the blade spine for extra grip.![]()
The handle is comprised of two parts. The bottom is a solid titanium frame lock design with Heat Striping finish. The top handle is texturd black G-10. GEN 2 MARSOC frame lock features lockbar stabilizer with jimping. The titanium pocket clip (tip up) is removable and also has the Heat Striping finish. An over-sized pivot adds to the robustness of this knife.
Specifications for Strider Knives SMF 3.875in Folding Knife:
| Manufacturer: | Strider Knives |
| Blade Length: | 3.875 in |
| Blade Material: | CPM S30V |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 9 in |
| Blade Shape: | Spear Point |
| Handle Material: | G-10 |
| Blade Finish: | Black |
| Blade Thickness: | 0.19 in |
| Lock Type: | Frame Lock |
| Blade Grind: | Flat |
| Opening Method: | Thumb Hole |
| Hand: | Right |
| Handle Length: | 5.1 in |
| Quantity: | 1 |
| Size: | 9 in |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Application: | Outdoor, Work, Everyday, Casual |
| Style: | Original |
| General Application: | Casual, Outdoor |
| Blade Type: | Folding Blade |
| Fit: | Regular |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Age Group: | Adults |
| Gender: | Unisex |
Package Contents:
- Strider Knives SMF 3.875in Folding Knife
Strider Knives SMF 3.875in Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Strider Knives SMF Folding Knife, 3.875in, CPM S30V, Spear Point Blade, G-10, Black Handle, Black/Black, 9.00 inch, BHQ-36673 , MPN: BHQ-36673 , Code: 6FI-KN-C8D1A75E-BHQ-36673
- Strider Knives SMF Folding Knife, 3.875in, CPM S30V, Spear Point Blade, G-10, Green Handle, Green/Black, 9.00 inch, BHQ-36672 , MPN: BHQ-36672 , Code: 6FI-KN-C8D1A75E-BHQ-36672
Strider Knives SMF 3.875in Folding Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Strider Knives SMF Folding Knife, 3.875in, CPM S30V, Spear Point Blade, G-10, OD Green Handle, OD Green/Black, 9.00 inch, BHQ-36675 , MPN: BHQ-36675 , Code: 6FI-KN-C8D1A75E-BHQ-36675
- Strider Knives SMF Folding Knife, 3.875in, CPM S30V, Spear Point Blade, G-10, Brown Handle, Brown/Black, 9.00 inch, BHQ-36674 , MPN: BHQ-36674 , Code: 6FI-KN-C8D1A75E-BHQ-36674


























































