Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.9 in
- Blade Material:
- CPM S30V
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Tanto
- Handle Material:
- G-10
- Blade Finish:
- Gray
- Handle Color:
- Black
- Hand:
- Right
- Color:
- Black/Gray
Code: 6FI-KN-843074D9-BHQ-23793
MPN: BHQ-23793
Prices and availability subject to change.
Product Info for Strider Knives SMF Tanto 3/4 Grind 3.90in Folding Knife
This Strider SMF has a 3/4 grind Tanto blade with a matte gray Cerakote finish. The front is marked STRIDER and the back has their logo. Includes dual heat treated stainless steel thumb studs and an oval thumb hole opener. The top of the knife features thumb ramp notching where the frame meets the blade spine for extra grip.![]()
The handle is comprised of two parts. The bottom is a solid titanium frame lock design with a matte gray Cerakote finish. The top handle is textured black G-10. GEN 2 MARSOC frame lock features lockbar stabilizer with jimping. The titanium pocket clip (tip up) is removable. The over-sized pivot adds to the robustness of this knife.
Specifications for Strider Knives SMF Tanto 3/4 Grind 3.90in Folding Knife:
| Manufacturer: | Strider Knives |
| Blade Length: | 3.9 in |
| Blade Material: | CPM S30V |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 9 in |
| Blade Shape: | Tanto |
| Handle Material: | G-10 |
| Blade Finish: | Gray |
| Blade Thickness: | 0.19 in |
| Lock Type: | Frame Lock |
| Blade Grind: | Flat |
| Handle Color: | Black |
| Weight: | 6.1 oz |
| Opening Method: | Thumb Hole |
| Hand: | Right |
| Handle Length: | 5.1 in |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Black/Gray |
| Gender: | Unisex |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Application: | Outdoor, Work, Everyday, Casual |
| General Application: | Casual, Outdoor |
| Style: | Original |
| Blade Type: | Folding Blade |
| Size: | 9 in |
| Fit: | Regular |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Age Group: | Adults |
Package Contents:
- Strider Knives SMF Tanto 3/4 Grind 3.90in Folding Knife
Strider Knives SMF Tanto 3/4 Grind 3.90in Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Strider Knives SMF Tanto 3/4 Grind Folding Knife, 3.90in, CPM S30V, Tanto Blade, G-10, Black Handle, Black/Gray, 9.00 inch, BHQ-23793 , MPN: BHQ-23793 , Code: 6FI-KN-843074D9-BHQ-23793


























































