Tap Tap to Zoom
Read More...
- Color:
- Black
- Fabric/Material:
- 416R Stainless Steell
- Caliber:
- 9mm Luger
- Gun Make:
- Glock
- Gun Model:
- Glock 43, Glock 43X Gen 5
- Barrel Length:
- 3.4 in
- Barrel Material:
- 416R Stainless Steel
- Barrel Twist Rate:
- 1-10
- Weight:
- 2.3 oz
- Condition:
- New
- Rifling Profile:
- 6 Groove Rifling
- Quantity:
- 1
Code: 3Q-BPI-BARRFL-SI-G-BARREL-43
MPN: SI-G-BARREL-43
UPC: 793811766868
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Strike Industries Glock 43 9mm Non-Threaded Pistol Barrel
Are you ready to level up with your daily carry? The Strike Industries 9mm barrel for the G43 and G43x pistol provides a union between match grade performance and that Strike styling flare. With their spiral fluting, shooters get a reduction in weight while increasing cooling without sacrificing accuracy or durability. To that end, the feed ramp has also been polished for reliable loading and ejections.![]()
At the front of the barrel you'll find a crowned tip which will elevate your EDC aesthetics and protect barrel rifling. Using pre-hardened 416R premium grade stainless steel material and precision machining tolerances of exacting details, the barrel is corrosion resistant with its black nitride finish. The SI G43 Barrel is a quick and simple direct drop-in installation. To complete the ensemble, pick up their Strike LITE Slide for Glocks.
Specifications for Strike Industries Glock 43 9mm Non-Threaded Pistol Barrel:
| Manufacturer: | Strike Industries |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 416R Stainless Steell |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Gun Make: | Glock |
| Gun Model: | Glock 43X Gen 5, Glock 43 |
| Barrel Length: | 3.4 in |
| Barrel Material: | 416R Stainless Steel |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Weight: | 2.3 oz |
| Condition: | New |
| Rifling Profile: | 6 Groove Rifling |
| Quantity: | 1 |
| Country of Origin: | USA |
Features of Strike Industries Glock 43 Pistol Barrel
- Barrel Length: 3.4"
- Chambering: 9mm
- Rifling: 1:10 6-Groove
- Profile: Spiral Fluting and Crowned Muzzle
- Material: 416R Stainless Steel
- WEIGHT: 2.3oz
Package Contents:
- Strike Industries Glock 43 Pistol Barrel
Strike Industries Glock 43 9mm Non-Threaded Pistol Barrel Orderable Models
List of Orderable Models
- Strike Industries Glock 43 9mm Non-Threaded Pistol Barrel, Black, One Size, SI-G-BARREL-43 , MPN: SI-G-BARREL-43 , UPC: 793811766868 , Code: 3Q-BPI-BARRFL-SI-G-BARREL-43
Strike Industries Glock 43 9mm Non-Threaded Pistol Barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Strike Industries Pistol Barrel, Glock 43X Gen 5, 9mm, 416R Stainless Steel, 3.4in, 1-10, Black, One Size, SI-G-BARREL-43 , MPN: SI-G-BARREL-43-EDEMO , Code: 3Q-BPI-BARRFL-SI-G-BARREL-43-EDEMO-RE-B