Tap Tap to Zoom
Code: 3Q-SAP-RMRAC-SI-ACRO-RMR
MPN: SI-ACRO-RMR
UPC: 793811766349
Buy Together and Save
The Strike RMR to ACRO Adapter Plate is a convenient and versatile solution for mounting an Aimpoint ACRO P-1/P-2 (or other ACRO footprint optics) on an RMR footprint slide or RMR optic mount. This mount is designed to work with both front RMR footprint recoil bosses and indexing posts, ensuring a secure and stable fit. The package includes front mounting posts for use with RMR fitment SI LITESLIDE or Strike Slide. Made from high-strength 6061-T6 aluminum, this mount is lightweight and durable. The included hardware is compatible with both standard (#6-32) and metric (M3) screw holes, making installation quick and easy. For hard use or just a good time at the range, the Strike RMR to ACRO Adapter Plate is an essential accessory for mounting your Aimpoint ACRO P-1/P-2, Steiner MPS or other ACRO footprint optics on an RMR footprint slide or RMR optic mount.![]()
| Manufacturer: | Strike Industries |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMR |
| Optic Cut: | Aimpoint ACRO, RMR Cut |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Glock 19 Gen 3, Glock 17 |
| Length: | 1.78 in |
| Fit: | Aimpoint ACRO P-1/P-2, Steiner MPS |
| Gun Make: | Glock |
| Hand: | Ambidextrous |
| Width: | 1.18 in |
| Weight: | 0.42 oz |
| Gun Type: | Pistol |
| Finish: | Anodized |
| Height: | 0.26 in |