1 of 2 images
Sun Optics 1in Rimfire Scope-Duplex Ret-w/covers-w/.22 Rings, Matte Black, 1in, CS22-3940
2 of 2 images
Sun Optics 1in Rimfire Scope-Duplex Ret-w/covers-w/.22 Rings, Matte Black, 1in, CS22-3940
Tap Tap to Zoom
You May Also Like
Blazin' Deal
TRYBE Optics DiMA1000 Laser Rangefinder with Mount, Black, TROLRF
List: $764.99
$553.81
Save Up to 28%
Blazin' Deal
TRYBE Optics Advanced Scope Rings, 1 inch, Medium, Black, TROHERNG1M
List: $129.99
$62.99
Save Up to 52%
Blazin' Deal
TRYBE Optics Enhancer Rifle Scope Magnification Quadrupler, 4x54mm, 30mm Tube, Black, ENHRS4X
List: $799.99
$259.92
Save Up to 68%
Blazin' Deal
TRYBE Optics HIPO Rifle Scope, 3-18x50mm, 30 mm Tube, FFP, PLR-25 MOA Reticle, Black, TRORS3-18x50FFP-BL
List: $499.99
$194.84
Save Up to 61%
Blazin' Deal
TRYBE Optics HIPO Rifle Scope, 4-16x44mm, 30 mm Tube, FFP, PLR-25 MOA Reticle, Black, TRORS4-16x44FFP-BL
List: $409.99
$206.99
Save Up to 50%
Winchester Supreme Optics 1-4x24mm 30mm Tube IR Rifle Scope, Second Focal Plane, Illuminated Etched Reticle, Black, 1-4x24IR
List: $264.99
$229.99
Save Up to 13%
Questions & Answers
- Finish:
- Matte
- Objective Lens Diameter:
- 40 mm
- Reticle:
- Duplex
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Ring Quantity:
- Pair
- Fabric/Material:
- Aircraft Grade Aluminum
- Color:
- Black
- Weight:
- 13 oz
- Length:
- 12.2 in
Code: 86-RR-SONN1-CS22-3940
MPN: CS22-3940
UPC: 812649014849
List: $75.99Save 10%
$68.39
Product Info for Sun Optics 1in Rimfire Scope-Duplex Ret-w/covers-w/.22 Rings
1in Rimfire Scope-Duplex Ret-w/covers-w/.22 Rings![]()
Specifications for Sun Optics 1in Rimfire Scope-Duplex Ret-w/covers-w/.22 Rings:
| Manufacturer: | Sun Optics |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | Duplex |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Ring Quantity: | Pair |
| Finish: | Matte |
| Color: | Black |
| Weight: | 13 oz |
| Length: | 12.2 in |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | AR Platform |
Package Contents:
- Sun Optics 1in Rimfire Scope-Duplex Ret-w/covers-w/.22 Rings
Sun Optics 1in Rimfire Scope-Duplex Ret-w/covers-w/.22 Rings Orderable Models
List of Orderable Models
- Sun Optics 1in Rimfire Scope-Duplex Ret-w/covers-w/.22 Rings, Matte Black, 1in, CS22-3940 , MPN: CS22-3940 , UPC: 812649014849 , Code: 86-RR-SONN1-CS22-3940
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare