Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Super Fine Crosshair Reticle
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 29 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
Code: 86-RS-KS-AP41650
MPN: KS-AP41650
UPC: 812649013156
Product Info for Sun Optics 4-16x50 Varmint Seeker Rifle Scope, Waterproof
Designed to both meet and surpass the requirements set by today's varmint hunter, the Sun Optics Varmint Seeker Rifle Scope w/ 30mm Tube - 4-16x50mm, is the scope you'll want by your side when you need to keep your grounds safe from small animal interference. The precision ground, fully multi-coated lens with wide band coating on this Hunting Scope from Sun Optics will provide you with clear and vivid images throughout the day. The one piece tube design of the Sun Optics 50mm Varmint Seeker Rifle Scope will make sure that you have a reliable and long lasting Rifle Scope atop your weapon. For a great way to make sure you are free of pests, choose the Sun Optics Varmint Seeker Rifle Scope.![]()
Specifications for Sun Optics 4-16x50 Varmint Seeker Rifle Scope, Waterproof:
| Manufacturer: | Sun Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | Super Fine Crosshair Reticle |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 3.1 - 12.5 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 7.2 - 26.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 29 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 14.5 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | Aviation Grade Alluminum, Aircraft Grade Aluminum |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Gift Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Sun Optics USA Varmint Seeker Scope:
- One piece tube design
- Precision ground, fully multi-coated lens with wide band coating
- Fine crosshair with dot
- Fast focus ocular
- Side focus parallax
- 1/4 MOA Posi-Clik windage/ elevation
- Precise target turrets
- 4" eye relief
- Nitrogen filled
- Waterproof, shockproof, fogproof
Package Contents:
- Sun Optics Varmint Seeker Rifle Scope - 4-16x50mm
Sun Optics 4-16x50 Varmint Seeker Rifle Scope, Waterproof Orderable Models
List of Orderable Models
- Sun Optics 4-16x50 Varmint Seeker 30mm Waterproof Rifle Scope, Fine Crosshair w/ Dot Reticle KS-AP41650 , MPN: KS-AP41650 , UPC: 812649013156 , Code: 86-RS-KS-AP41650