1 of 1 images
Sun Optics German Mauser 98 Large Ring Scout Mount SM8561
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
Customer Reviews
Helpful Negative Review
If the laughable instructions on a 3"x3.5" slip of paper with unclear and incorrect technical terms and omitted steps weren't bad enough, trying to install it was even worse. The mount pictured is not the same as what was shipped. If it had been of t...
Read More...
9/10 found this helpful
Read More...
2 Models Available
Gun Model
All
Gun Make
All
Search
List: $41.99Save 10%
$37.79
List: $59.00Save 10%
$53.10
Product Info for Sun Optics Mauser Mosin-Nagant Scout Mounts
The Mauser Mosin-Nagant Scout Picatinny Rifle Scope Mounts require no gunsmithing or alteration of any kind in order to install, making it one of the best Rifle Scope bases available.![]()
Specifications for Sun Optics Mauser Mosin-Nagant Scout Mounts:
| Manufacturer: | Sun Optics |
| Color: | Black |
| Finish: | Satin Black |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Quantity: | each |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 5 in |
| Width: | 1 in |
| Height: | 0.5 in |
| Weight: | 4 oz |
| Additional Features: | NO GUNSMITHING MOUNT |
| Included Accessories: | Installation Tools |
| Gun Rail: | Picatinny |
Features of Sun Optics Mauser / Mosin Nagant Picatinny Rifle Scope Base:
- Scope mount replaces rear sight
- Elevation adjustment
- Scout scope ready
- Lightweight aircraft aluminum
- Satin black finish
Package Contents:
- Mauser Mosin-Nagant Scout Picatinny Rifle Scope Mount
Sun Optics Mauser Mosin-Nagant Scout Mounts Orderable Models
List of Orderable Models
- Sun Optics German Mauser 98 Large Ring Scout Mount SM8561 , MPN: SM8561 , UPC: 812649011626 , Code: 86-MT-MMAHAYT-SM8561
- Sun Optics Swedish Mauser 96 Small Ring Scout Mount SM8559 , MPN: SM8559 , UPC: 812649011633 , Code: 86-MT-MMAHAYT-SM8559
Sun Optics Mauser Mosin-Nagant Scout Mounts Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Sun Optics Chinese 53/Russian Scout Mount SM8522 , MPN: SM8522 , UPC: 812649011619 , Code: 86-MT-MMAHAYT-SM8522
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare