1 of 3 images
Sun Optics Ruger 10/22 1 Pc. Base Bl SM5514
2 of 3 images
Sun Optics Browning Bar 1 Piece Base SM5526
3 of 3 images
Sun Optics Marlin 336 Lever Action SM5536
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
Customer Reviews
Most Recent Reviews
I ORDERED TW0 NEW RUGER 10/22 RIFLES FROM A WHOLE SELLER TO GIVE TO MY GRATE GRANDSON
ONE WAS A RUGER 10/22 50TH COLLECTORS MODEL AND THE OTHER ONE WAS THE NEW RUGER 10/22 TALO EXCLUSIVE ITAC, SOME SAY YOU WILL & WILL NOT RECEIVE A SCOPE MOUNT IN Y...
Read More...
Read More...
3 Models Available
Gun Model
All
Gun Make
All
Search
List: $21.99Save $2.00
$19.99
List: $24.70Save 19%
$19.99
List: $21.99Save $2.00
$19.99
Product Info for Sun Optics Sport Scope Mounts
The Sun Optics Rifle Receiver Base - One Piece has contoured & tapered to provide you with the perfect fit.![]()
Specifications for Sun Optics Sport Scope Mounts:
| Manufacturer: | Sun Optics |
| Color: | Black |
| Finish: | Satin Black |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Quantity: | each |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 5 in |
| Width: | 1 in |
| Height: | 0.125 in |
| Weight: | 2 oz |
| Additional Features: | NO GUNSMITHING MOUNT |
| Included Accessories: | Installation Tools |
| Condition: | New |
| Gun Rail: | Picatinny |
Features:
- One piece design
- Contoured & tapered for perfect fit
- Lightweight aircraft aluminum
Package Contents:
- Sun Optics Sport Scope Mount
Sun Optics Sport Scope Mounts Orderable Models
List of Orderable Models
- Sun Optics Browning Bar 1 Piece Base SM5526 , MPN: SM5526 , UPC: 812649011107 , Code: 86-MT-SJJSUT-SM5526
- Sun Optics Ruger 10/22 1 Pc. Base Bl SM5514 , MPN: SM5514 , UPC: 812649012364 , Code: 86-MT-SJJSUT-SM5514
- Sun Optics Marlin 336 Lever Action SM5536 , MPN: SM5536 , UPC: 812649011657 , Code: 86-MT-SJJSUT-SM5536
Sun Optics Sport Scope Mounts Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Open Box, Dealer Demo, Sun Optics Browning Bar 1 Piece Base SM5526 , MPN: SM5526-DMO , Code: 86-MT-SJJSUT-SM5526-DMO
- Sun Optics Ruger 10/22 1 Pc. Base Ss SM5515 , MPN: SM5515 , UPC: 812649010315 , Code: 86-MT-SJJSUT-SM5515
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare